VÄLJ ETT MÄRKE:

Snabbval:
Bokstavslistning:
A-D | E-H | J-M | N-R | S-V | Y-Z
Få Kings nyhetsbrev

Ja, jag är 16 år eller äl­dre och vill ock­så få in­for­ma­tion och er­bju­dan­den från Egmont Tid­skrifter och deras sam­ar­bets­part­ners. Läs våra villkor.
Nytt på forumet
Nytt på forumet

Välj en visning från Kings modevisningsgalleri

Sök märke
Välj ett märke från Kings märkesgalleri.

Acne

I slutet av 1990-talet lät ett gäng kreativa unga herrar inreda våningen ovanför skämtbutiken Butterick’s i Stockholm. Med knallröda sömmar på extra långa jeans och »entertainment« som ett av tre verksamhetsområden, kunde man lätt tro att de avhoppade reklam- och arkitektboysen hade allierat sig med grannen i våningen under och bara slösurfade i kölvattnet på en trött ironivåg. Några år senare stod det dock klart att så inte var fallet.

Det är inom området »fashion« som Acne har presterat allra bäst. Acne Jeans, eller kort och gott Acne, lyckas med konststycket att leverera lagom kaxigt mode på ett sätt som känns både snyggt och spännande utan att vara för smalt eller för pretentiöst. En inte helt lätt balansakt, men med designern Jonny Johansson i spetsen behärskar jeansgänget den galant. Allt levereras i en skön mix av jeans, t-shirts, kavajer, accessoarer och inte minst de där avundsvärda kilona attityd.

Visste du att: En av Jonny Johanssons största inspirationskällor är den legendariske designern Karl Lagerfeld, som bland annat har gjort sig känd för att blanda klassiska stilar med modern streetstyle.
 
 
MÄRKE:
Acne

UPPLEV MER I SVERIGE:
Acne, Norrmalmstorg 2, Stockholm, 08-663 29 20

UPPLEV MER UTOMLANDS:
Bloomingdale’s, 919 Third Avenue, New York, 001 212 705 58 33

UPPLEV MER PÅ INTERNET:
shop.acnestudios.com
Acnes höst 2006 har hög midja och är lite knasig.
10:13 / 06 / jul / 2006
Skriv ut sidan Tipsa någon om denna sida
A
B
C
D
E
F
G
H
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
Y
Z