Få Kings nyhetsbrev

Ja, jag är 16 år eller äl­dre och vill ock­så få in­for­ma­tion och er­bju­dan­den från Egmont Tid­skrifter och deras sam­ar­bets­part­ners. Läs våra villkor.
Nytt på forumet
Nytt på forumet

Välj en visning från Kings modevisningsgalleri

Sök märke
Välj ett märke från Kings märkesgalleri.

Fåfäng på nätet

Mats Henningsons egna favoriter från Fåfäng: svart skepparjacka i kashmereblandning och mörka jeans från italienska Dondup samt svarta handsydda boots från N.D.C.
 
Gotlandssemestern har nu blivit lite onödigare, sedan Visby-butiken Fåfäng har öppnat sin nätbutik. Urvalet är rätt litet men brett, med allt från kavajer till dofter och handdukar. Bland märkena märks till exempel svenska L´Ecole National och danska skeppartröjmärket S.N.S.
- Att vi har valt att sälja på nätet beror dels på den stora skillnaden på säsongerna här nere på Gotland. Den andra orsaken är att vi säljer en del märken som kan vara svåra att få tag på för de som inte bor i en storstad. Vi vill ge dem, liksom Gotlänningarna, chansen att kunna shoppa det de ser i magasin som King, berättar Mats Henningson på Fåfäng.
Han avslöjar också vilka märken som tillkommer i butiken till våren:
-  Johan Lindeberg Concept, Acne, Rag and Bone, Marc by Marc Jacobs skor och några överraskningar. 

Text: Erik Gripenholm
11:52 / 23 / nov / 2006
Skriv ut sidan Tipsa någon om denna sida