• Textstorlek A A
  • Hem
  • >
  • Nyheter
  • >
  • Weekdays nya vintage

Weekdays nya vintage

AV Redaktionen 17:21 / 03 / Mars / 2010

Butikskedjan hakar på second hand-trenden och nylanserar sitt vintagekoncept.

 

 Bild 426035
Med sju svenska butiker och ytterligare fyra i Danmark och Tyskland känns tiden avlägsen när Weekday var en second hand-butik på Lilla Essingen i Stockholm som hette Weekend och bara hade öppet på helgerna. Men under alla framgångsår har second hand-kläder varit ett givet inslag i butikerna och i det nya konceptet Weekday Vintage, som byts ut varje månad, är alla plaggen unika och handplockade från Frankrike och Storbritannien.

 

Varför gör ni den här satsningen nu?

- Vi har alltid sett second hand-kläderna som ett viktigt komplement till det övriga sortimentet, men har nu spetsat till utbudet för att få ut mer trendbetonade och moderna plagg i butikerna, säger Weekdays inköpare Sara Mårtensson.

 

Weekdaybutiken på Drottninggatan i Stockholm kommer även i fortsättningen ha flest second hand-plagg för killar (cirka 400 stycken), medan de övriga butikerna har mellan 50 och 300 stycken i utbudet.Bild 426036

Weekday Vintage, S/S -10.
 
 
Johan Magnusson

0 kommentarer | Skriv kommentar

Detta innehåll är skapat av Kings besökare

Skriv en kommentar

Namn
Meddelande

Månadens fråga

  • Kommer du att åka på en weekendresa utomlands i vår?

Snabblänkar

Kings världsunika märkesgalleri

Egmont logo
© Egmont Tidskrifter