• Textstorlek A A
  • Hem
  • >
  • Nyheter
  • >
  • Ljung gör jeans

Ljung gör jeans

Sverige får ytterligare ett jeansmärke i sin repertoar när Ljung lanserar Selvedge Denim Collection.

AV Jimmy Guo 09:33 / 13 / September / 2012

Selvedge är det nya svarta – så lyder i alla fall den rådande trenden bland jeanslanseringar. Även svenska märket Ljung tar fasta på den röda trådens momentum. Ljungs nya denimkollektion består av en sihuett döpt till Skinny Raf Denim, en smal modell som kommer i fem färger med mycket utstuderade slitningar.

– Jag har nog aldrig tidigare lagt mer tid, omsorg och kärlek i något plagg. Jag började utveckla dem redan för två år sedan och sydde då upp ett par i en superfin Selvegde- denimkvalitet, helt råa. Jag gått i dem nästan varje dag, sovit i dem och låtit dem sola på en klippa i skärgården, allt för att få den perfekta naturliga slitningen. På vår fabrik har vi sedan gjort en replika av dem, med en exakt kopia av min egen slitning. säger Marcus Larsson, grundare av Ljung.

Priset för de nya jeansen ligger mellan 1000 - 1 300 kr och kan köpas på bland annat Ljungs webshop och på Fashion Island.

Den nya jeansmodellen Skinny Raf Denim från Ljung.

2 kommentarer | Skriv kommentar

Detta innehåll är skapat av Kings besökare

Skriv en kommentar

Namn
Meddelande
Nedanstående fråga hjälper oss att hålla spam borta från sidan.

Vad blir femtio plus två? Skriv svaret i siffror:

Snabblänkar

Kings världsunika märkesgalleri