En Royal Oak lasersvetsad till originalskick efter en otrevlig motorcykelolycka. Jag är stum...
Är det sant? Helt otroligt i så fall!
Hade varit kaxigare att behålla den som den var.
Hej Mikael!
Söker råd gällande en skx009 införskaffad i julas. Den har börjat gå för fort (10 sek/min), och då den är köpt via amazon.co.uk är garantipappret ostämplat (och således, vad jag förstår, ogiltigt). Är det lönt att ta en så billig klocka till en urmakare för att be dem titta på den? I så fall, kan du tipsa om någon bra i Göteborg?
Tackat i övrigt för mycket intressant läsning!
Hoppla! Vintage sportrolex kan väl sysselsätta ett par såna maskiner? Eller sitter redan nbTimes på en... ...allt kan bli "never polished" igen???
Ang SKX009:an, knacka den bestämt (utan att överdriva) mot ett fast underlag (gärna med en matta el. motsv. under) en gång. Det är balansen som klibbat något, har upplevt det tidigare med 7s26-verket.
Rickard: Tack för tipset, klockade nyss en korrekt minut med mobilen och nu är allt som det skall vara igen! Vet du om detta är ett återkommande problem?
Exakt varför det blir så kan någon annan säkert besvara bättre, antar att det är olja som klibbat men det ren spekulation från min sida. Har bara upplevt det vid ett enstaka tillfälle.
Allvarligt talat. Det är en gåta för mig hur detta underverk har gått till. Kan någon visa mig hur man utför detta magitrick?
Namn: Mikael Englund
Gör på King: Klockredaktör
Vilket innebär: Krystat om stil i allmänhet och armbandsur i synnerhet
Född: 1984
CV i korthet: Student vid ekonomisk sektion, kontorsråtta, egenföretagare och skribent med mer vilja än vett.
E-post: klockbloggen@egmont.se
AKTUELLT NUMMER
King / maj / 2013
8 kommentarer | Skriv kommentar