Klockbloggen

Våga Fråga 2/3

2012-05-20 08:18 Kommentera
Kategori: Våga Fråga, Rolex

Henrik: Behöver tips på en urmakare som kan hjälpa till att restaurera alternativ en som säjer begagnade tavlor till Rolex.

Svar: Farfars Klocka kan sannolikt hjälpa dig med renovering av en urtavla – för begagnade tavlor är det svårt att slå den mängd som passerar Vintage Rolex Forum.

Fredrik: Jag är inne på att köpa mig en beg. Rolex Submariner. Har du några som du vet ligger ute till försäljning? 

Svar: Dr Watch, Luxury Watches och Nordic Watch (som alla tre är svenska handlare) har alla några exemplar och vågar du dig över till Köpenhamn finns det även hos Franz Jaeger & Me. Förutom handlarna skulle jag hålla utkik på nätets handelsplatser. Beggade Submariner går det tretton av på dussinet

2012-05-20 08:18 Kommentera
Kategori: Våga Fråga, Rolex

Skriv en kommentar

Namn
Meddelande

Mikael Englund

Namn: Mikael Englund
Gör på King: Klockredaktör
Vilket innebär: Krystat om stil i allmänhet och armbandsur i synnerhet
Född: 1984
CV i korthet: Student vid ekonomisk sektion, kontorsråtta, egenföretagare och skribent med mer vilja än vett.
E-post: klockbloggen@egmont.se

Snabblänkar

Kings världsunika märkesgalleri