André: Jag skulle behöva lite hjälp, jag tänkte beställa en klocka inom en snar framtid.
Man ska då välja vilken bredd man vill ha på bandet, 18, 20 eller 22 mm bredd, jag undrar om det finns någon standard eller klassisk bredd som används?
Svar: Om det är som det låter, att du har möjlighet att få en bespokeklocka gjorde är jag den första att gratulera - häftigt! Bredden på armband beror lite på stil och storlek; små kostymklockor upp till 35-36mm gör sig bäst på 18mm, klockor mellan 36 och 42 ser bra ut på 20mm och däröver är det 22mm som gäller.
Yo (angående Veckans Vintage 30/9): vart köper man dom läder klockarmbanden?
Svar: De finns exempelvis hos Time Traveller och i Hodikees shop.
Kasp: Börjar bli mer och mer sugen på att spara ihop till en Nautilus. Vilka modeller skulle du rekommendera ifall man vill kunna använda den sparsamt samtidigt som dess värde ökar eller åtminstone inte sjunker? Letar efter 40mm med svart urtavla. pris max 250k.
Svar: Busenkelt - du ska såklart ha en ur-Nautilus (3700), helst med den svincoola korkboxen.
Namn: Mikael Englund
Gör på King: Klockredaktör
Vilket innebär: Krystat om stil i allmänhet och armbandsur i synnerhet
Född: 1984
CV i korthet: Student vid ekonomisk sektion, kontorsråtta, egenföretagare och skribent med mer vilja än vett.
E-post: klockbloggen@egmont.se
AKTUELLT NUMMER
King / maj / 2013
Skriv en kommentar