Klockbloggen

Only Watch på riktigt från Zenith

2013-06-06 22:05 1 kommentar
Kategori: Zenith

Att den gode Felix Baumgartner föll fritt i nästan fyra mil i höstas minns vi nog alla - till Only Watch den här hösten skänker Zenith den enda prototypen av El Primero Stratos som gjordes. Tufft!

zenonly13a.jpg

2013-06-06 22:05 1 kommentar
Kategori: Zenith

Våga Fråga 2/3

2013-05-16 13:36 1 kommentar
Kategori: Rolex, Våga Fråga, Zenith

Viggo: Jag har funderat över att köpa en klocka över internet och har kollat upp en hemsida som heter authenticwatches.com. Undrar om du har ngn kunskap kring hemsidan och om du tror att det är säkert att köpa från dem. Har letat runt efter reviews men den har varit oerhört blandad.

Svar: Ja, det är även min uppfattning – en handlare som många rekommenderar men som också har lite shady rykte med slipade serienummer och liknande. Någon läsare med erfarenhet?

Eric: Jag bara undrar vilken klocka du tror Ryan Gosling använder i filmen Crazy stupid love. Dessutom om det finns liknande klockor för ungefär 2500-10 000 kr på marknaden. Tycker den är riktigt snygg!

gosling.jpg

Svar: Av det jag kan se på bilden vill jag tro att det är en gammal Rolex Oyster (typ en "Bubbleback"). Enklare klockor i guld eller doublé finns från praktiskt taget alla märken; kolla lite på exempelvis tyska eBay som har en bra sektion för äldre klockor. Dessutom har många märken (exempelvis Tissot och Longines) valt att återlansera flera av sina klassiska kostymklockemodeller, även i förgyllt utförande.

Johan: Jag ska till London om ett par veckor och undrar då om du har några heta tips på ställen att handla vintage-klockor? Hur kan jag veta vad en Zenith från 60-talet är värd?

Svar: Jag rekommenderar varmt att kika lite i ex Burlington Arcade (för där finns mycket ögongodis till saftiga priser) men att kanske handla från handlare med gott rykte som ex Tom Bolt, Daniel Bourn eller David Duggan.

En värdering av Zenithen är knepig, men försök hitta priser på liknande på ex auktioner eller eBay så får du en fingervisning. Du kan naturligtvis även låta värdera den ex hos Kaplans, men det kostar en slant.

2013-05-16 13:36 1 kommentar
Kategori: Rolex, Våga Fråga, Zenith

Veckans Vintage

2013-01-13 15:10 2 kommentarer
Kategori: Zenith, Veckans Vintage, TAG Heuer

Gillar ni gamla fräsiga 60- och 70-talskronografer? Ja, klart man gillar det - alla gillar det.

En som gillar det lite extra Abel Court, samlare och urmakare. I [http://chronocentric.com/forums/heuer/index.cgi?
page=1;md=read;id=59609 den här] lilla sammanställningen på On The Dash visar han lite av det roliga han hållit på med under 2012. Håll i hakan.

file-22.jpg

2013-01-13 15:10 2 kommentarer
Kategori: Zenith, Veckans Vintage, TAG Heuer

Våga Fråga 3/3

2012-10-21 17:15 11 kommentarer
Kategori: Våga Fråga, Zenith

Petter: Jag har hittat en Zenith el Primero på nätet och skulle vilja komma i kontakt med Zenith för att kolla upp om referensen stämmer med utseendet på klockan. Helt enkelt om den verkar okej och äkta. Kan inte hitta någon email adress till dom. Har du det eller kan man vända sig till en AD med en sådan fråga?

Svar: Du borde kunna vända dig till en AD med din fråga – alternativt vända dig till något av nätets specialiserade Zenith-forum (som på WatchUSeek).

Jacob: Vad är det för klocka i Wristshot Wednesday 11e oktober?

Svar: Det är en IWC ref 3705 – den första keramiska Flieger-modellen.

Isak (ang Veckans Vintage 14/10): Otroligt vacker! Exakt vilken modell är detta?

Svar: Ingen som helst aning, är jag rädd – bortsett från silvermärkningar i boetten och verkets ursprungs- och juvelangivelser finns det inga märken alls.

Andriewski (ang Dubbelt Upp 17/10): Springer du verkligen omkring och repar gamla guldklockor med en ful kromad kedja runt samma handled?

Svar: Ja.

Fredrik (ang Dubbelt Upp 17/10): Ref på den närmast?

Svar: Ref 1500.

2012-10-21 17:15 11 kommentarer
Kategori: Våga Fråga, Zenith

Dubbelt Upp

2012-10-19 12:58 16 kommentarer
Kategori: Dubbelt Upp, Rolex, Zenith

Behövs det verkligen en förklaring...?

Chuck-Yeager-Rolex-Submariner.jpg
Felix+Baumgartner.jpg

2012-10-19 12:58 16 kommentarer
Kategori: Dubbelt Upp, Rolex, Zenith

Våga Fråga 2/3

2012-10-18 13:48 Kommentera
Kategori: Våga Fråga, Zenith

Daniel: Vad anser du om Zenith Pilot Big Date. Tror du att det är klocka som man blir nöjd med över tid?
Är det en klocka som görs i en exklusiv liten upplaga med det fina El-primeroverket - eller är risken att man köper på sig en SAAB?

pilot.jpg

Svar: Ja, jag tror alldeles säkert att du blir nöjd med den. Designen är såpass försiktig och diskret ("feg" är nog ordet många skulle använda...) att man inte ledsnar på den men sober och snygg med tydlig retrokoppling och inte minst riktigt snygg finish. Jag vet inte hur du definierar "en exklusiv liten upplaga" (det är en vanlig produktionsmodell) eller "en SAAB" men det är tveklöst inget det dräller av i barerna.

Sven: jag såg på Kaplans auktioner en klocka i form av en astronauthjälm som gav mig gåshud; en SPACEMAN, Audacieuse, designad av André le Marquand.
Jag har aldrig sett en sådan klocka förut men en snabb googling visar att den inte är helt okänd.
Det jag är tveksam över är det ganska låga priset, som säger mig att urverket inte är det bästa och att det kanske blir en dyr historia att hålla den vid liv.
Vad tror du?
Sen vill jag förstås få en bekräftelse på att jag inte är helt tokig som tycker den är så kitchigt retro snygg.

Svar: Nja, du ska nog inte behöva vara orolig – det sitter ett enkelt, mekaniskt verk i klockan som alla urmakare kan arbeta med. Designen är klassiskt fulsnygg och tidstypiskt funky (och jag gillart!).

Erik: Vet att tudor har rolexcases men byter ut själva verket mot billigare, finns det andra som gör likadant fast för exempelvis iwc, panerai eller omega?

Svar: Nja, det var ju back in the days som Tudor och Rolex var lite närmare än de är idag – idag förekommer det du talar om knappt (det skulle ju döda vilket märke som helst), men det finns lite gamla märken som är tätt knutna till mer namnkunniga; på den amerikanska marknaden fanns LeCoultre (som naturligtvis är en amerikansk variant av Jaeger-LeCoultre) och Gigandet/Wakmann (som båda var knutna till Breitling). I samma tid som som quartzkrisen fanns det rätt stora kopplingar mellan Certina, Tissot, Omega och Lemania och det är inte omöjligt att hitta modeller som delas mellan märkena. Gillar man Girard-Perregaux kan koncernsyskonet (Daniel) JeanRichard vara intressant.

2012-10-18 13:48 Kommentera
Kategori: Våga Fråga, Zenith

Wristshot Wednesday

2012-10-17 21:25 34 kommentarer
Kategori: Zenith, Wristshot Wednesday

zne1.jpg

Mja, ingen kan väl ha missat det; österrikaren (dvs av samma börd som alla män som spelat roll de senaste hundra åren - Franz Ferdinand, von Hayek, Hitler, Schwarzenegger, Mateschitz och...ja, nån till) Felix Baumgartner tog i söndags steget ut från sin ballong i stratosfären och föll de 40 000 metrarna ner mot New Mexico. Som i de flesta våghalsiga äventyr med mediaintresse finns det en klocktillverkare med i bilden (de köper inte reklamplats, de är officiella tidtagare) och Red Bull Stratos var naturligtvis inget undantag; på sin spejsiga dräkt bar Baumgartner den passande namngivna varianten av Zenith El Primero som kallas Stratos, fastsatt med en lång rem (i äkta NASA-stuk) - en tjusig pjäs i specialutgåva där huvudpersonen själv på bästa Gagarinskt manér visas på baksidan;

005180-005_772.jpg
zen2.jpg

2012-10-17 21:25 34 kommentarer
Kategori: Zenith, Wristshot Wednesday

Wristshot Wednesday

2012-07-25 14:24 1 kommentar
Kategori: Zenith, Wristshot Wednesday

Efter att ha jonglerat runt med lite olika typer av band på min El Primero tror att jag äntligen hittat rätt – ett par varma, slappa semesterveckor på det här och rätt patina kommer som ett brev på posten.

ww25.jpg

2012-07-25 14:24 1 kommentar
Kategori: Zenith, Wristshot Wednesday

Våga Fråga 4/4

2012-06-03 10:47 Kommentera
Kategori: Omega, Rolex, Våga Fråga, Zenith

Anders: Jag ska köpa en klocka i 20-årspresent till min systerson, budget 3-4 tusen. Vad skulle du rekommendera om man vill köpa nytt resp begagnat? Han är ingen kostymkille precis...

Svar: Jag tror att det i det sportigare segmentet hade varit uppskattat med någon av Seikos enklare mekaniska dykarur, CWC:s brittiska militärklockor eller Steinharts olika Submarinerkloner. Ska det vara lite maffigare har exempelvis svenska Pansar klockor i ett kraftigt och tufft utförande – och ska det vara lite mer slick (och funkis!) tycker jag att Mutewatch är ett spännande alternativ.

Patrik: Är på jakt efter ett tjusigt, gärna tunt, kostymur i 3-4000 kronorsklassen. Vad skulle du rekommendera? Kan man hitta en skaplig gammal omega för det priset exempelvis?

Svar: Ja – visst går det och även märken som Longinges eller Girard-Perregaux finns på begmarknaden till bra priser. Ska det vara nytt är svenska Daniel Wellington ett schysst budgetalternativ.

Wille: (ang Smythsonschatullen) Var kan man finna den?

Svar: Jag är rätt säker på att den var en specialare (och det är osäkert ifall den fortfarande är tillgänglig) men bästa tipset är nog Smythsons klassiska butik på New Bond Street.

CH: Vad är det för klockor?

551e5fd3bd519ebeb781840d734fbdbde1ebab9f

Svar: Rolex Explorer II och Zenith El Primero Rainbow

2012-06-03 10:47 Kommentera
Kategori: Omega, Rolex, Våga Fråga, Zenith

Dubbelt Upp

2012-05-25 09:30 4 kommentarer
Kategori: Dubbelt Upp, Rolex, Zenith

Den kommande sommarens sannolikt mest använda duo är den nedan - två moderna, vittavlade sportklockor som pallar bus både i blåa hav och vita nätter...

DSC_0036.jpg

2012-05-25 09:30 4 kommentarer
Kategori: Dubbelt Upp, Rolex, Zenith

Mikael Englund

Namn: Mikael Englund
Gör på King: Klockredaktör
Vilket innebär: Krystat om stil i allmänhet och armbandsur i synnerhet
Född: 1984
CV i korthet: Student vid ekonomisk sektion, kontorsråtta, egenföretagare och skribent med mer vilja än vett.
E-post: klockbloggen@egmont.se

Snabblänkar

Kings världsunika märkesgalleri