På torsdagar skriver bloggen om musik.
Det kommande numret av King innehåller en artikel om rockstjärnors självbiografier. Jag har inte skrivit den, utan med varm hand lämnat över uppgiften till redaktionschef Martin Ödman, som påstår sig uteslutande koncentrera sin läsning på denna nischgenre av litteratur*: Han har med kännarmin rankat hur The Dirt förhåller sig till Life och Scar tissue, samt tipsat om vad som bör läsas och rett ut vilka som borde begränsat sig till att skriva tabulatur alternativt valt en bättre spökskrivare.
Rockbiografin brukar följa en tydlig mall, och levererar precis det de flesta av oss vill ha: Den visar oss hur den stora drömmen om kändisskapet kunde sett ut, tätt följt av en uppsjö goda skäl till varför det kanske ändå var bäst att splittra garagebandet och istället satsa på en mer konventionell karriär. Rent stilistiskt kan historien förstås berättas på olika sätt: Neil Strauss har bänt formatet mot alltifrån fars till skräck, andra har satsat på poesi eller realism. Det finns en artist som fascinerar mig mer än alla andra, och hans livshistoria för snarast tankarna till den grekiska tragedin, där tillvaron vilar tungt över vår hjälte, som vandrar över jorden under miasmans inflytande, och vars försök att undvika sitt öde aldrig kommer inom räckhåll för den egna förmågan: Dave Mustaine. Hans självbiografi heter Mustaine: A heavy metal memoire i USA och Mustaine: A life in metal i det engelskspråkiga Europa. Den figurerar inte i artikeln då thrashmetall ej är redaktionschefens tekopp, men den finns istället med här.
Såväl Neil Gaiman som Cormac McCarthy berättar gärna symboliska fabler om varelser som förkroppsligar koncept. I min begreppsvärld är Dave Mustaine inte så mycket en riktig människa som han är bitterheten inkarnerad. Han är den perfekta demonstrationen av hur man kan konstruera ett privat litet helvete mellan sina egna tinningar bara genom att vägra gå vidare och att aldrig låta personliga framgångar balansera upp vågskålen i vilken upplevda misslyckanden och inbillade oförrätter staplats på hög. Han är ett intressant belägg för att den bästa förutsättningen för att utveckla ett megalomant ego är ett riktigt dåligt självförtroende. På hur man kan börja se sig själv som förlorare genom att leva i ständig tävlan mot folk som inte ens vet om att de deltar. Ett vandrande varnande exempel.
Denne enligt samtliga öronvittnen fantastiskt begåvade musiker fick hela det embryotiska Metallica att flytta till Los Angeles bara för att säkra Mustaines tjänster som gitarrist. Han deltog i kompositionen av några minnesvärda låtar på Kill'em all och Ride the lightning, men fick sparken innan två år hunnit förflyta. Till och med i ett band som mangrant skulle hamna hos AA framstod Mustaines hämningslösa blandmissbruk och de personlighetsstörningar dessa ledde till som oacceptabla, och efter att givit dåvarande basist Ron McGovney en svår elchock genom att hälla en full ölburk i hans pickupper packade man ihop Mustaines instrument, körde honom till bussterminalen och satte honom på bussen tillbaka till L.A. Han kom aldrig riktigt hem igen; när han klev av bussen var det i något sorts glädjelöst limbo från vilket han inte repat sig. Resten av Mustaines karriär tycks ha gått ut på att få revansch, att springa efter den morot som så uppenbart är fäst i ett spö bakom hans egen rygg.
Bildandet av Megadeth är en intressant liten anekdot, som kunde och borde ha blivit början på en solskenshistoria. Efter avskedet från Metallica flyttade Mustaine hem till sin mamma och tog jobb inom telemarketing. Han sa upp sig så fort han tjänat nog med pengar till en egen lya, dit han flyttade och ägnade sig åt att finslipa de egenskaper som fått honom sparkad ur bandet. Under hans skamfilade lägenhet bodde några andra slackers, som under en sen kväll bestämde sig för att spela riffet till Van Halens Running with the devil på en mycket högt uppskruvad elbas. Mustaine förgrymmades. Efter att förgäves ha försökt äska tystnad medelst stamp i golvet tog Mustaine till det tunga artilleriet: Han lutade sig ut genom fönstret och kastade en blomkruka på fönstret under, vilken träffade och ramponerade den aktuella lokalens luftkonditioneringsenhet**. Amatörmusikerna en trappa ner misstolkade det hela som ett utmärkt tillfälle att gå upp och be Mustaine om cigg, och fick en dörr smälld i ansiktet som svar. Några minuter senare knackade det igen, och dessa obegripligt positiva individer frågade om Mustaine istället kunde tänka sig att köpa ut åt dem. Det kunde han. Så bildades Megadeth, och den ena av grannarna – Dave Ellefson – skulle komma att bli den ende originalmedlemmen som lyckats stå ut med frontmannen under hela bandets historia***.
Jag har aldrig lyckats få reda på vem som lyssnar på Megadeth. Ingen i min skola gjorde det, trots att Metallica, Anthrax, Slayer och Pantera alla förekom frekvent på av morsan fastsydda backpatches. För egen del kunde jag inte tänka mig att lyssna på ett band med ett stavfel i titeln. Vad jag vet är att de dock borde ha sålt tillräckligt många skivor – kring 30 miljoner – för att ge Dave Mustaine en känsla av egenvärde. Men icke. I den mycket utförliga Wikipediaartikeln om Megadeth – som gått allt annat än oskadd ur den mångåriga fejden med Metallica; en brasklapp från moderatorerna i artikelns början innehåller obetalbara varningar som "may contain an excessive amount of intricate detail that may only interest a specific audience", "may contain wording that merely promotes the subject without imparting verifiable information" samt "neutrality disputed" – hittar läsaren den tragikomiska och diskreta länk som bär namnet List of Megadeth band members. Denna länk öppnar en separat artikel som räknar upp de över 20 före detta medlemmarna i bandet, komplett med ett mycket imponerande diagram över vem som spelade vad och när. Här kan man läsa om hur Nick Menza lämnade bandet tillfälligt efter att ha fått en tumör i sitt knä, för att få sparken i sin frånvaro efter att Mustaine dragit slutsatsen att han ljugit om sin cancer av oklara skäl, eventuellt bara för att jävlas med Mustaine själv. De som inte självmant sa upp sig avskedades av Mustaine med en hänsynslöshet som vore han en högt uppsatt och djupt intolerant sithmästare i det galaktiska imperiet.
När det stod som klarast att Mustaine aldrig skulle kunna se sitt liv i ett positivt ljus i en värld han tvingades dela med James Hetfield och Lars Ulrich hände det värsta som tänkas kan: Den numera nyktre Mustaine lades 2002 in på sjukhus för att avlägsna en njursten. Bedövningen ledde till ett återfall i missbruk, och i samband med detta somnade Mustaine i en stol. Fastklämd i stolsryggen hängde hans vänstra arm. När han vaknade hade den långvariga kompressionen av nervbanorna lett till allvarliga skador. Den hand med vilken han tar ackord och smattrar fram toner på greppbrädan kunde inte längre ens forma en knytnäve. Han var slut som gitarrist. Megadeth lades ner.
Så slutar lyckligtvis inte sagan om Dave Mustaine: Han rehabiliterade sig själv och bandet återupplivades. För några år sedan kom så den ovan nämnda självbiografin, en bok som till stor del tillägnas de tidiga åren i Metallica och inte försitter många tillfällen att svartmåla de tidigare kollegorna. Hemsidan Metal Injections**** podcast, länkad nedan via YouTube, ger dig den bästa och roligaste introduktionen till denna sedelärande volym, i synnerhet då man citerar valda delar med Mustaines egen röst. Allra roligast blir det när även James Hetfields röst härmas, i en anekdot om hur den sistnämnde sparkar den förstnämndes hund och det handgemäng som följde.
Epilog: Härom året började Mustaine göra försiktiga påstötningar om att bilda en thrashmetallens supergrupp, tillsammans med James Hetfield och Lars Ulrich. De var fortfarande inte intresserade.
*Martin är i själva verket den enda människa som jag känner som är garderobsintellektuell. Han gillar fotboll, snusar, dricker öl, bär keps, klär sig trendmedvetet, etc, men när man skrapar lite på ytan visar det sig att han har fyrsiffriga högskolepoäng, är en duktig musiker, har läst varenda klassiker värd namnet samt – och det här är riktigt sjukt – kan skilja doriska pelare från joniska.
**Det som fascinerar mig mest med denna historia är att Dave Mustaine ägde en blomkruka, det enda friskhetstecknet inom räckhåll.
***Om man bortser från perioden 2006-2010, då herrarna stämde varandra på belopp kring 20 miljoner dollar, för att åter förbrödras efter att båda funnit Jesus.
****Som för övrigt har en hel sektion tillägnad Mustaine, och där den hugade läsekretsen kan ta del av en mängd av hans sentida politiska och religiösa utspel: Hans senare uttalanden om sin nyfunna kristendom får hans ungdoms uttalanden om satanism att framstå som ett under av logik. Han tycks inte kunna öppna munnen utan att kontroverserna bara strömmar ut: Afrikanska kvinnor ges apropå ingenting rådet att "put a plug in it" i syfte att slippa föda fler barn än familjen kan försörja, och han skräder heller inte orden vad gäller samkönade äktenskap. På en följdfråga om ämnet kommer en talande oneliner : "I don't want to talk about this, the last thing we need is a bunch of homos picketing us". Låt oss dock inte glömma att detta kommer från en människa som mest av allt behöver en kram.
Vem kommer inte ihåg den plågsamma scenen i Metallicas "Some kind of monster" när Lars ska prata ut med Dave. Bitterheten sprutar ur varenda por på honom...
Inte för att vara sån men när man skriver om musikgenren skriver man thrash och inte trash...
Jag vet inte vem som lyssnar på Megadeth, men jag kan tala om vem som köper skivor, det är nämligen jag. Eller, en, i alla fall. Visserligen begagnad. Jag kan inte komma ihåg vad den hette, men jag tror det var den som kom innan Countdown to Extinction. Jag kan inte kolla heller, för det är en av få skivor jag köpt som jag inte har kvar, den såldes till Micke.
Jag hörde Megadeth i Bang i P3, det lät så mycket bättre än pudelrocken som jag då hade som substitut för riktig musik. Som tur är dröjde det inte länge innan jag upptäckte först Metallica och sedan Dead Kennedys. Dessa las också fort åt sidan första gången jag hörde Bad Religion.
Topp-20 mest spelade låtar i mitt iTunes-bibliotek innehåller New Dark Ages, The Day that the Earth Stalled, Sinister Rouge, Supersonic, American Jesus och Too Much to Ask. Metallica hittar man först på plats 43, och då med en Misfits-cover, strax efter Oh Lauras Release Me, men före Katie Herzigs Forevermore. Megadeth förekommer inte ens i biblioteket. (Vilket visserligen förvånade mig, men så är det.)
För övrigt starttid 20.30, så jag kommer förhoppningsvis att ta mig igenom de sista 15 timmarna av A Dance with Dragons innan lunch i morgon.
asdf: Det stämmer förstås. Jag ber om ursäkt till fans av genren som eventuellt tagit illa vid sig åt denna olyckliga felstavning, och ändrar bums.
Briljant inlägg!
På temat Rockbiografier så är jag mycket svag för Stephen Davis "The Hammer of the Gods" om Led Zeppelin. En udda konskvens av just denna bok är att Beastie Boys bildade band med inspiration därifrån. Inte så mycket musikaliskt, men med en "om Led Zeppelin kunde festa på det där sättet så borde väl vi också kunna klara av det"-tanke.
(Hela skivsamlingen var inte inläst i iTunes förrän tidigt 2003, så topplistorna visar bara preferenser för det senaste decenniet. Hade det funnits historik från ytterligare ett decennium skulle låtar från Generator, Against the Grain, No Control och Suffer lagt beslag på hela topp-20, tillsammans med enstaka Beastie Boys, NOFX, Nirvana och Public Enemy.)
Fascinerande! Jag som inte alls lyssnar på hårdrock (förutom enstaka låt) blev ändå väldigt intresserad av denna person, och känner faktiskt att jag vill veta mera.
Alltså, kan ju rekommendera Some kind of monster för den som vill se lite Dave Mustaine i sitt esse. Killen har verkligen (som Niklas så väl beskriver det) levt hela sitt liv i en enda tjock smet av bitterhet.
eric: Ska försöka hitta Some Kind of Monster någonstans. Kanske finns att hyra på bibblan...
Kan David få skriva ett gästinlägg om Greg Graffin och hams storhet inom sin genre? Vore kul om någon skunde sätta fingret på det.
Tills dess en Graffin i lite annorlunda ton:
http://www.google.se/url?sa=t&rct=j&q=youtube%20greg%20graffin%20sorrow&source=web&cd=9&ved=0CHEQFjAI&url=http%3A%2F%2Fwww.youtube.co%2Fwatch%3Fv%3DPR_P-vpNOuY&ei=ubTbT6b1Nubl4QTax5SQCg&usg=AFQjCNE7747lnD9LZ72xaDzLvKSz3lH2YQ
SE, David: Jag intervjuade Greg för många år sedan, och minns honom som mycket trevlig, smart och fascinerande. Som punkvokalist räknat är det rätt speciellt att vara professor i evolutionär biologi. Underbart klipp.
Jag har också intervjuat Greg en gång i tiden, men det blev aldrig sänt. Jag har faktiskt lite svårt för honom som person, och undviker nu för tiden intervjuer och liknande.
SE, antar att du hört deluxe-versionen av New Maps of Hell där flera av skivans låtar finns i akustiska studioversioner? (För att inte tala om Skyscraper, som länge var en av mina mest spelade favoritlåtar, samt Sorrow, som jag tycker är bättre än el-versionen.)
På tal om gamla punkare, så uppskattade jag verkligen Dennis-intervjun. Jag började prenumerera på King för artiklar om skor, klockor och andra viktiga saker, men innehållet av den typen har visat sig vara helt ointressant. Natt och Dag-materialet i de senaste numren har varit det enda som förhindrat en uppsägning.
David: Är du klar med alla böckerna är?
* mild spoiler-varning för Game of Thrones-konsumenter *
Ja, det är jag, och det är skönt, kan inte påstå att jag lyssnade på den sista halvan av A Dance with Dragons med någon större koncentration. Boken var alldeles för lång, tempot alldeles för slött och handlingen alldeles för otrimmad.
Med de tidigare böckerna i bagaget var den dessutom så gott som helt förutsägbar, och slutade med en lång och uppgiven suck som började i mitten av det sista kapitlet och höll i fram till slutet av epilogen. Jag är helt likgiltig inför hur det går i fortsättningen, så länge en viss nyrakad karaktär brinner en plågsam död.
Det enda som är positivt är att jag nu kan googla ohämmat efter sådant som jag missat eller inte förstått.
David: Trist att höra. Jag var rätt nöjd med boken, men läste den å andra sidan så snabbt jag kunde. Lyssnandet blev olidligt långsamt redan under Sword of Storms, som bara aldrig tog slut. Jag håller tummarna för att GRRM rycker upp sig och att nästa bok inte gör dig lika besviken.
Kul att du gillade Lyxzén-texten. I vilket sammanhang intervjuade du Graffin (det går utmärkt att mejla och berätta om du inte vill exponera dig här)?
Är rejäla spoilers tillåtna med tydlig varning?
Skickar mail re: Graffin.
Spoilers: Frihet under ansvar!
** SPOILERVARNING! AVSER DU LÄSA HELA SONG OF ICE AND FIRE-SERIEN, ALTERNATIVT TITTA PÅ NYA SÄSONGER AV TV-SERIEN ALLTEFTERSOM DE PRODUCERAS, SLUTA LÄS NU! **
Osäker på stavning av några av karaktärernas namn, då jag lyssnat och inte läst, men de borde gå att tyda.
Förutom bristen på tempo saknar jag hopknutna säckar. Bara en eller två av följande svar hade räckt för mig:
1. Where do whores go? Är Penny Tyrions dotter? Något på den fronten kunde vi fått.
2. Vad händer när Tyrion träffar Danearys? Kan han lära henne rida drakar?
3. Vad händer när Arya gräver upp Needle och tar sig vidare?
4. Vad kan Bran? Via träden verkar han ju nu ha tillgång till massvis med hemligheter. Något kunde han väl få åstadkomma?
5. Vem är The Harpy?
6. Vem låg bakom Frey-pajen, och hur gick det till till? Det var uppenbarligen inte Abel/Mance, och jag har svårt att tänka mig att det var Wyman Manderly utan hjälp, Frey-klanen borde varit alldeles för väl på sin vakt för det.
Några klagomål:
En avslutning med ett större slag på något håll, drakar och Dothraki tillbaka till Meereen, Stannis mot Bolton om Winterfell, dramatik i King's Landing eller zombie-wildlings med Mother Mole i spetsen mot muren hade också varit mer tillfredsställande.
Jon är naturligtvis inte död, eller så förblir han inte det. Lätt tramsigt, tycker jag. Jag förutspår att han kommer att läggas på det sedvanliga bålet, vilket bara väcker hans Targaryen-blod till liv. (Att han skulle överleva via Ghost är för förutsägbart.)
Jag får inte ihop gubben-i-lådan-Aegon med något annat, från mötet mellan Varys och Illyrio i källargången i första boken och framåt, förutom möjligtvis en av profetiorna som Danearys fått, men i det fallet var väl fadern en gammal man?
Quentyn behövde inte något eget perspektiv, kunde ha kortats ner en hel del.
Melisandre framstår mer och mer som bluff, men det är förstås ett villospår. Fortfarande osäker på om hon är ond eller god. (Eller bara missledd.) Tycker osäkerheten från hennes sida är trist.
Det är just frågor som dessa som gör mig orolig för resten av böckerna: Ursprungsplanen är att släppa två till, och om man jämför allt som behöver hända med allt som hänt hittills så lär det knappast gå att göra på mindre än ungefär… tja, lika många sidor som hela serien omfattar nu. Inte för att jag klagar, men jag hade nog reagerat precis som du om jag tvingats lyssna i snigeltakt – böckerna vinner nog på att läsas i ganska rask takt numera.
Själv är jag rätt peppad på att få reda på vad det är som Qyburn har sytt ihop av Clegand d.ä:s likdelar.
Precis, och förutom väntetiden är det oroande att GRRM inte ser ut som hälsan själv. Jag hoppas att det i ett bankvalv någonstans ligger en graf över händelserna fram till slutet som offentliggörs om han inte hinner skriva färdigt böckerna.
Qyburn hade jag faktiskt hunnit glömma bort, håller med, det ska bli intressant.
Har för övrigt kommit halvvägs genom säsong två, och har först nu förstått att jag förväxlat Tywin och Roose på grund av ändringarna, mycket förvirrande.
Om det blir någon fortsättning kommer jag definitivt att läsa istället för att lyssna.
Mejlade du mig, förresten? Gör i så fall ett försök till, det måste ha slukats av cyberrymden.
Gör på King: Redaktör.
Vilket innebär: Skriver, intervjuar, redigerar.
Född: 1979.
CV i korthet: Värnpliktig fänrik, filosofie kandidat, kuverteringsmaskinsoperatör (nattskift), reporter, redaktör, seniorredaktör, chefredaktör, frilans, konsult.
E-post: niklas.nattochdag@gmail.com
AKTUELLT NUMMER
King / maj / 2013
21 kommentarer | Skriv kommentar