Lindbergs stil

Norse Projects kepsar på C-Store

2012-08-24 11:02 3 kommentarer
Kategori: 5 x, Norse Projects

C-Store som ni hittar online och på Regeringsgatan i Stockholm har just fått in en laddning av Norse Projects kepsar som har blivit otroligt populära som ett resultat av Supremes svårtillgänglighet. Det danska märkets höstkollektion innehåller en rad kepsar som alla skulle kunna få kepsfetischisternas köpbehov att vakna till liv. Om jag ska tala ur egen erfarenhet så brukar det sällan räcka med en keps för den som någon gång köpt en. Följaktligen motiveras ett inlägg i ämnet oavsett om många säkert redan äger en kepa. Min personliga uppfattning är att en riktigt bra keps ska kännas lika självklar till skjorta och crewneck som hoodie och t-shirt. Något som långt ifrån alla kepsar gör. Den översta i dagens inlägg känns dock för mig som en sådan.

Jag har valt att visa alla olika varianter av dessa kepsar för att ge en ungefärlig bild av utbudet. Notera alltså att samtliga av dessa kepsar finns i alternativa färgsättningar bortsett från den blommönstrade. Kepsarna kostar 600 kronor styck bortsett från den med öronlappar som går på 700 kronor.

353692012732217377307301_L.jpg
Min personliga favorit är denna tegelfärgade keps som är helt och hållet gjord i mocka vilket ger detta streetplagg en lite lyxigare känsla.
35366201273221745283745_L.jpg
Variant som ni sett tidigare är denna keps som Gabriel tipsat om. Den är gjord i manchester och mocka och finns i vinrött och helmanchester också.
35380201273221744551269_L.jpg
Keps med öronlappar som osar av sann lumberjack-anda.
353772012732217355469621_L.jpg
Kamouflagemönstret har varit trendigt länge nu. Denna keps kommer i tre olika färgsättningar.
3537920127322174418192153_L.jpg
Stort blommönster i höstig färgsättning är kanske precis vad som saknas i kepsgarderoben.

Hugo Lindberg

2012-08-24 11:02 3 kommentarer
Kategori: 5 x, Norse Projects

3 kommentarer | Skriv kommentar

Detta innehåll är skapat av Kings besökare

  • Rapportera #1 Re: Norse Projects kepsar på C-Store
    O Postat: 2012-08-24 11:44

    Väldigt bra blogg, men lite för stort fokus på samma saker i början av varje säsong; kepsar, ryggsäckar och collagetröjor tillägnas åtminstone ett inlägg var och de präglar var och vartannat inlägg.

  • Rapportera #2 Re: Norse Projects kepsar på C-Store
    Emrik Postat: 2012-08-24 16:25

    Snyggt, snyggt sen så var det ganska snyggt också!

  • Rapportera #3 Re: Norse Projects kepsar på C-Store
    c Postat: 2012-08-30 22:19

    Det tråkiga är väl snarare att man, om man har någorlunda koll på de 5 största butikerna/webshoparna i Stockholm redan har sett 99% av allt som läggs upp. Det kanske är tanken, men det gör bloggen rätt tråkig. Det vore helt klart roligare om King kunde ge er löjligt mycket pengar att köpa extremt svåråtkomliga japanska grejer som aldrig någonsin kommer synas i Sverige annars. Men det kanske är uteslutet?

Skriv en kommentar

Namn
Meddelande

Hugo Lindberg

Gabriel von Essen

Hugo Lindberg & Gabriel von Essen
Gör på King: Bloggar om en vardaglig och lättburen stil.
Vilket innebär: Kommer med köptips och visar hur du kombinerar dina plagg bäst.
Födda: 1994
CV i korthet: Inte mycket mer än tre år av intensivt modebloggande.
Epost: stylebylindberg@live.se

Snabblänkar

Kings världsunika märkesgalleri