Förra fredagen skrev jag om Waris Alhuwalia och dennes minst sagt häftiga utseende och alltid lika eleganta stil. Idag presenteras ett liknande inlägg men med större koppling till mode, då vi här fokuserar på en stilbloggare istället för en mångsysslande skådespelare. Joshua Kissi driver tillsammans med Travis Gumbs bloggen Street Etiquette, en blogg som inspirerat oss mycket och varifrån bilder då och då lånas in till våra artiklar. Street Etiquette blandar influenser från Afrika och Latinamerika med preppy och americana. Allting presenteras i form av fotoreportage med de själva och vänner som modeller. Miljöerna varierar mellan alltifrån New Yorks tunnelbana till Angola och Sao Paulo och ämnena berör det mesta inom populärkulturen med huvudsakligt fokus på stil.
I Mr Porters kortfilmsserie "The Way I Dress". Samtliga kläder från just Mr Porter.
Liten aptitretare på deras researtikel om Luanda i Angola.
Hugo Lindberg
Glöm inte att skjortan han har i videon är från Our Legacy
jag följt deras blogg länge och måste säga att det är nog den bästa! snygg personlig stil som alltid är välballanserad, dock lite dåligt uppdaterad.
Har följt SE sporadiskt sedan förra vintern och när jag var i NYC i somras såg jag Joshua krossa en aveny på ett riktigt "how to make it in america" sätt.
Hugo Lindberg & Gabriel von Essen
Gör på King: Bloggar om en vardaglig och lättburen stil.
Vilket innebär: Kommer med köptips och visar hur du kombinerar dina plagg bäst.
Födda: 1994
CV i korthet: Inte mycket mer än tre år av intensivt modebloggande.
Epost: stylebylindberg@live.se
AKTUELLT NUMMER
King / maj / 2013
3 kommentarer | Skriv kommentar