Trender finns det alltid en hel drös av oavsett årstid, men vad jag vill lyfta fram som årets sommartrend är lediga skjortor och byxor i främst linnekvaliteter och färger som olivgrönt och tobaksbrunt. En romantiserad bild av prerevolutionens Kuba ligger till grund för inspirationen. Man kan säga att det följaktligen blir en del arméinfluenser med en karibisk touch. De gröna och bruna tonerna går att bära på många olika sätt men syns kanske mest i ett semidressat mode med lediga kavajer. Det bör dock inte begränsas till detta och jag vill nog mena att ett par olivgröna linnebyxor är sommarens köp. Dessa kan sedan kombineras med det mesta, men förslagsvis vita och svarta linneskjortor men också just lediga kavajer i toner av grönt och brunt.
Jag tycker dock inte att man ska begränsa sig till dessa färger och klassiska färger som vitt och ljusblå utgör en lika självklar del av sommarens mode. Synonymt för hela stilen är en väldigt avslappnad och rak passform på plaggen samtidigt som de tunna materialen gör att plaggen väckar sig snarare än att ge ett boxigt intryck. Här vävs influenserna -från tiden före den kubanska revolutionen- in i form av passform som hämtar inspiration från det sena 50-talet.
Kavaj: Barena. Skjorta: Aspesi. Byxor: Barena. Skor: Alden. Solglasögon: Moscot.
T-Shirt: A.P.C. Byxor: Barena. Väska: Makr Carry Goods. Skor: Vans.
Hugo Lindberg
Herrmodet närmar sig alltmer dammodet ur den aspekten att enskilda färger kan börja lyftas fram som "vårens färg" och så vidare. Naturligtvis behöver man inte binda sig till sådant men om man ska tala om en färg som många velat lyfta fram som just vårens färg, så är det grönt. Personligen kan jag tycka att färgen kräver en solbränna men förhoppningsvis dröjer det inte alltför många veckor innan man kan se ut som männen från milanesiska streetstyle-bilder.
Det militärt influerade mode som varit så populärt de senaste åren är sakta på väg bort men inte utan att lämna spår efter sig. Även om kamouflagemönstrade jackor inte känns fullt så hippt som för två år sedan, påverkas nämligen modet påtagligt av denna trend. Toner av grönt ser vi mycket av i vår -som en efterdyning till militärtrenden- men medan armétrenden kunde vara lite hård, blir det gröna nu mer dressat. Och man behöver inte hålla igen på det gröna - en hel utstyrsel med kavaj och byxor i grönt går alldeles utmärkt tack vare att de aktuella gröntonerna är såpass diskreta. Olivfärgade kavajer, skjortor och linnebyxor är några av de gröna plagg jag tänkte lobba för i dagens inlägg.
Hugo Lindberg
Det må ha snöat så sent som igår men sommaren kommer faktiskt närmre. Med ett gäng hopklipp ska vi nu försöka sammanfatta strandmodet för sommaren. Det blir mönster, färg och linnetyg som kommer att stå i fokus, och vi ska dessutom försöka komma med lite köptips. Som det ofta är under sommartid är det också en hel del ljusa plagg och färger som benvitt blir ett återkommande tema i inlägget såväl som i sommar. Jag har visserligen gjort en mörk utstyrsel också, men det finns en poäng med detta. När plagg är gjorda i linne, i detta fall den mörkblå skjortan, kan de vara lite mörkare och ändå vara svala. Jag nämnde också att strandmodet innebär en del mönster, vilket är helt sant, men jag har försökt använda lite mer diskreta sådana i dagens inlägg. Inte så många galna Hawaii-skjortor kort och gott. Med detta sagt är kortärmade skjortor fortfarande en jättetrend och kommer istället föräras ett eget inlägg imorgon. Begreppen strand- och sommarmode flyter lätt ihop, så ha överseende med att allt kanske inte är tänkt att dyka i vattnet iförd.
Skjorta: Universal Works. Badbyxor: Missoni. Skor: Armando Cabral. Solglasögon: Cutler & Gross. Väska: Apolis.
Skjorta: Glanshirt. Badbyxor: H&M. Skor: Vans. Solglasögon: Moscot. Magasin: Inventory.
Hugo Lindberg
Sneakers tillhör den kategori kläder som jag verkligen tycker är kul att köpa. De är sällan fruktansvärt dyra samtidigt som man vet att de kommer användas väl. Snygga skor får ju ett lite extra högt värde just för att de används dagligen till skillnad från exempelvis en skjorta. Skorna sätter på detta sätt en tydligare prägel på en persons hela stil. Jag har i min garderob flera olika sorters sneakers. Ett par löparskor, ett par låga canvasskor och ett par avskalade mockasneakers. Det är viktigt att kunna variera sig lite då exempelvis de lite klumpiga löparskorna inte gör sig speciellt bra till lediga kostymbyxor. Sedan är naturligtvis färgen något man måste reflektera över. Gråa sneakers är snyggt till svarta och mörkblåa byxor men tenderar att smälta ihop för mycket med ljusblåa, för att inte tala om gråa, jeans. Svarta blir istället sällan snyggt till mörkblåa byxor och vita går till det mesta men tenderar att inte vara vita så länge. Många parametrar måste vägas in och har man råd blir det naturligtvis lättast att ha två eller tre par att växla mellan. De slits då heller inte ut lika snabbt och kräver såtillvida inte en större utgift på sikt.
Hugo Lindberg
Denna vårs sneakermodell över alla andra är i min värld slip ons. Medan den trendkänslige inte hade många alternativ till Vans i somras, finns det nu flera märken som erbjuder det till den sommar som kommer. Det breddade utbudet innebär att man nu kan hitta slip ons i en rad olika material och färger samt ett vidare prissegment. I min mening är slip ons en fenomenal skomodell då de är otroligt praktiska samtidigt som de har en semi-elegant känsla över sig, vilket gör dem snygga till lediga kostymer. I dagens inlägg hittar ni fem slip ons från fyra olika märken.
Hugo Lindberg
Om man tittar tillbaka några år så var det framför allt Converse och Vans som dominerade på sneakersfronten. Men idag så är utbudet enormt mycket större och de klassiska tygskorna är långt ifrån det enda alternativet. Trenden med löparskor har förstås bidragit väldigt mycket till att märken som till exempel New Balance och Nike har hamnat i fokus med sina retroinspirerade runners. Common Projects är ett annat märke som har gått i bräschen för avskalade och lyxiga sneakers. En trend som många andra märken har tagit efter framför allt nu i vår.
Gabriel von Essen
Vintervädret håller i sig men på klädfronten så har en stor del av vårnyheterna landat i butikerna och det är svårt att undvika att börja skissa på utstyrslar till våren. Det gör att till exempel dagens kollage inte kommer vara aktuellt på ett tag. Men om ett par månader så är det här en kombination som man faktisk kommer kunna klä sig i. Den mönstrade kortärmade skjortan står i centrum i dagens inlägg och matchas i övrigt med ganska enkla klassiska plagg som gör att det lite excentriska mönstret verkligen hamnar i fokus.
Skjorta: Woolrich Woolen Mills Jeans: Jean Machine Solglasögon: Moscot Väska: Filson Skor: Vans Bok: Rene Grueu Men
Gabriel von Essen
För första gången på ett tag tar vi en utstyrsel ur den egna garderoben. Nedan ser ni en somrig utstyrsel med ljusa byxor och svart skjorta. Och det är den svarta skjortan som står i fokus. Många har en negativ inställning till detta plagg och jag kan personligen tycka att det kanske inte är optimalt till kostym då man bär slips. För även om man aldrig ska låsa sig till att följa regler, blir det lätt lite mafioso-känsla med ljusare slips än skjorta. Här ser ni ett betydligt ledigare utförande, något som många ändå verkade tveksamma till när en svart skjorta figurerade i ett inspirationkollage nyligen. Men den "präst-känsla" som vissa får av den svarta skjortan avvärjs lätt genom att knäppa upp de två översta knapparna och kavla upp ärmarna. Matchat med ett par ljusa byxor och Vans riskerar man heller inte att se ut som en begravningsentreprenör på samma sätt.
Skjorta: Our Legacy. Byxor: Weekday. Skor: Vans. Solglasögon: J.Lindeberg. Plånbok: Sandqvist. iPhone-fodral: Weekday.
Hugo Lindberg
Ibland kan säkra kort vara det absolut bästa och i dagens inlägg är det just vad som presenteras. Trender som långa skjortor, hattar och starka mönster är inte för alla och man ska aldrig gå klädd i saker man inte känner sig bekväm med. Dagens inspirationskollage har fullt fokus på säkra kort. Trots det måste jag erkänna att hur mycket jag än uppskattar kepsar, kommer jag aldrig passa i dem. Ur den aspekten går kanske kepsen sämst in under kategorin "plagg för alla". Otvättad denim, vita oxfordskjortor, slätstickade tröjor och låga Vans går däremot sannolikt in under den kategorin. Nedan ser ni en hyllning till det fega modet.
Tröja: MHL by Margaret Howell. Jeans: J.Crew. Skjorta: Engineered Garments. Skor: Vans. Keps: Norse Projects.
Hugo Lindberg
Jag har mer och mer börjat uppskatta svarta skjortor, och helst ska de vara i matta kvaliteter som linne eller oxford. Svart matchas ju fördelaktigt med andra plagg i gråskala men flera andra färger går naturligtvis också bra. Beige är en av de färger jag tycker går bäst till svart, och denna färgkombination står i fokus i dagens inlägg. Just att försöka ha lite kontraster i en utstyrsel är alltid effektivt och följaktligen kan det vara fördelaktigt med ett par ljusa byxor till den svarta skjortan. Samtidigt kan en mer monotont svart utstyrsel också vara effektfullt men å andra sidan inte lika somrigt. Som ni ser är det också vårmode som behandlas trots att vintern gjort sig ordentligt påmind de senaste dagarna. Men så är det också ofta med mode, man tittar ju alltid framåt.
Skjorta: Engineered Garments. Byxor: Canali. Skor: Vans. Väska: Levi's Made and Crafted. Solglasögon: Oliver Peoples. Magasin: Apartamento.
Hugo Lindberg
Hugo Lindberg & Gabriel von Essen
Gör på King: Bloggar om en vardaglig och lättburen stil.
Vilket innebär: Kommer med köptips och visar hur du kombinerar dina plagg bäst.
Födda: 1994
CV i korthet: Inte mycket mer än tre år av intensivt modebloggande.
Epost: stylebylindberg@live.se
AKTUELLT NUMMER
King / maj / 2013