Välklätt med Weinås

Frågor och svar - Butikstips i Milano

2012-07-05 10:01 4 kommentarer
Kategori: frågor&svar, inspiration, kläder

Tjena Andreas!
Ska till Milano nästa torsdag o undrar om du har några bra tips på måsten-butiker o besöka. Gärna även namnen på de bättre " budgetkedjorna".
Är även ute efter en snygg messenger bag i canvas/läder, såg att apc hade en grym på rea, dock slut i blå... Kan tänka mig att de finns snygga dit jag ska ska, undrar mer om de finns för humana priser.

Mvh Adam


Svar -

Hej Adam, Mina spontana tips när det kommer till shopping i Milano är att ta dig till området kring katedralen (Duomon). Precis i området hittar du bla budgetjätten Boggi som är mitt främsta tips. Sen finns även Del Mare 1911 som erbjuder prisvärda kavajer/kostymer i trevliga snitt.

Även om det inte är det mest prisvärda så bör du se Via Montenapoleone som är den mest exklusiva gatan i Milano med alla de största modehusen representerade.

Om du har tid och möjlighet tycker jag även att du skall titta förbi Lino Ieluzzis världskända butik Al Bazaar som har ett brett utbud från prisvärt till superexklusivt. Al Bazaar hittar du på Via a Scarpa 9.

al bazaar.jpg
Litet utbud av kavajer från Al Bazaar.

2012-07-05 10:01 4 kommentarer
Kategori: frågor&svar, inspiration, kläder

4 kommentarer | Skriv kommentar

Detta innehåll är skapat av Kings besökare

  • Rapportera #1 Re: Frågor och svar - Butikstips i Milano
    c Postat: 2012-07-06 16:38

    Icke att missa är Via Solferino, främst där Slowear, men även butiken mitt emot som jag dessvärre glömt namnet på.

    Dessutom har du Brian&Barry på via Durini 28, med bra utbud av både casual och dressat mode.

  • Rapportera #2 Re: Frågor och svar - Butikstips i Milano
    Andreas Weinås Postat: 2012-07-06 20:33

    Mycket bra tips! Brian&Barry var något av det bästa jag sett när jag var där med märken som Caruso, Lardini osv.

  • Rapportera #3 Re: Frågor och svar - Butikstips i Milano
    Niclas Postat: 2012-07-09 15:14

    Hej Andreas , jag skall till Sicilien i sommer och tänkte åka in till Palermo en dag , har du några shoppingstips?

  • Rapportera #4 Re: Frågor och svar - Butikstips i Milano
    Tipsare Postat: 2012-07-10 12:59

    Kan även rekommendera il Salvagente på Via Fratelli Bronzetti. En hygglig outlet-butik i stan.

Skriv en kommentar

Namn
Meddelande

Andreas Weinås

Gör på King: Bloggar om manligt mode.
Vilket innebär: Att djupare artiklar om klädkonstruktion varvas med kortare inspirationsinlägg om min egen eller andras klädsel.
Född: 1986.
CV i korthet: Semi-professionell handbollsspelare i svenska Elitserien som studerar till Textilekonom i Sveriges Neapel (Borås).
E-post: andreas.weinas@modetrumman.se

Snabblänkar

Kings världsunika märkesgalleri