Är det någon accentfärg som jag verkligen älskar så är det toner av orange. Alltifrån vågade starka accessoarer som bröstnäsdukar eller slipsar till mättade, urtvättade bomullströjor gör sig utmärkt i denna färg.
Jag avskyr rött och gult, men gillar konstigt nog orange. Turkos är en annan bra accentfärg.
Hej Andreas!
Vill passa på att säga att jag tycker din blogg är fantastisk och har inspirerat mig mycket!
Måste även fråga var armbandet kommer ifrån då jag letat efter ett oranget armband ett tag nu.
Tack på förhand!
Johan - Kul att du gillar bloggen! Armbandet är från Berno och finns att köpa på singularstraps.se för 100kr/st
Usel kvalité på armbanden från Berno. Har tre stycken. Varav två gick sönder efter en vecka...
Orange virkad slips kombinerat med blå kavaj vit/ljusblå skjorta...mycket fräsch och smakfull sommar kombo i mitt tycke.
Måste också tillägga att kvalitén på Berno armbanden är usel, mitt armband gick sönder efter tredje veckan och ny behöver jag limma om den var varannan vecka.
...och tröjan? Snygg! Märke, bitte!
Simon&Joakim - jag vet att det var sisådär med kvaliteten i början med Bernobanden men jag vet att de har höjt nivån avsevärt samtidigt som priset gått ner. Jag tycker personligen att man får mer än man betalar för då de kostar 100kr/st. Har de gått sönder skall ni självklart reklamera dem hos återförsäljaren.
Fred - tröjan är från Brunello Cucinelli.
Vad har herren på øversta bilden før strap ifrån knapphålet ner i sin ficka? Känner mig otroligt okunnig här...
Gör på King: Bloggar om manligt mode.
Vilket innebär: Att djupare artiklar om klädkonstruktion varvas med kortare inspirationsinlägg om min egen eller andras klädsel.
Född: 1986.
CV i korthet: Semi-professionell handbollsspelare i svenska Elitserien som studerar till Textilekonom i Sveriges Neapel (Borås).
E-post: andreas.weinas@modetrumman.se
AKTUELLT NUMMER
King / juni / 2013
9 kommentarer | Skriv kommentar