Artister gör upp med sexistiska snapsvisor

O.P. Anderson firar 125 år genom att låta två artister skriva nya snapsvisor.

I samband med sitt 125-årsjubileum vill O.P. Anderson bidra till att förnya daterade svenska dryckestraditioner. Artisterna Gina-Lee Fahlén och Ebbot Lundberg har fått fria händer att skapa snapsvisor som passar vår tid.
– I sina bästa stunder är snapsvisan ett konststycke i sig, något som med sångens enande kraft lyckas föra oss svenskar samman under firanden. Men i sina sämsta stunder bär många snapsvisor på sexistiska budskap som vi inte tror att folk skriver under på idag. Vi är därför mycket stolta över att kunna berätta att Gina-Lee och Ebbot blir de första av förhoppningsvis flera artister som bidrar till att ta snapsvisorna in i en ny tid, vår tid, säger Åsa Strömberg-Eng, Brand Manager, O.P. Anderson.
Ebbot Lundberg är svensk rockhistoria personifierad genom de hyllade banden Union Carbide Productions och The Soundtrack of Our Lives. Snapsvisan beskriver han som ”sjörövar-Beatles”.

– Jag började göra egna snapsvisor redan som ung för att jag tyckte att de som fanns var för töntiga. Att det är just med O.P. och inte vilken snaps som helst var avgörande för att jag skulle vilja göra samarbetet. I min nya snapsvisa har jag försökt fånga en anda av sjörövar-Beatles och ett slirigt Beach boys, berättar Ebbot Lundberg.
Gina-Lee har hyllats för sin låt Dramaten och turnerar just nu i Sverige tillsammans med duon Rebecca & Fiona. Hennes snapsvisa är en känga till vita kränkta män.

– Min snapsvisa är en ironisk pik till alla människor som tycker synd om sig själva. Jag använder mig av ordet ”sorgeskål” för att skoja med privilegierade i samhället såsom rika, vita, friska män. Förhoppningsvis kan den ersätta i alla fall en av alla de sexistiska snapsvisor som finns, för festen tillhör mig som kvinna också, säger Gina-Lee.
I samband med firandet av O.P. Andersons 125-årsjubileum lanserar man utöver nya snapsvisor två nya produkter; den ekologiska O.P. Anderson Petronella Äpple & Kummin, döpt efter Olof Peter Andersons fru och O.P. Anderson 125-year Anniversary Edition. Båda finns på Systembolaget.