Cheap Mondays designer om vårkollektionen

Budgetmästarna Cheap Monday visade igår kväll sin kommande vårkollektion - där man för första gången visade kostymer. King tog en pratstund med ena halvan av designteamet: Sanna Atldax. (Andra halvan är Örjan Andersson.)

Redaktionen  |  Publicerad 2007-08-16 06:50  |  Lästid: < 1 minut
Bild 430549
örjan Andersson till vänster, Sanna Atldax längst till höger.
 
Sanna, hur ser våren ut för Cheap Monday?
– Vi har tittat på den tid då vi själva började clubba: tidigt 90-tal. Vanligtvis brukar vi förknippas med svart men nu har vi starkare färger både på jeans och överdelar. Kläderna är fortfarande smala men vi har uppdaterat den gamla silhuetten och fört den tillbaka i tiden. Vi har jobbat mycket med nylontyger men även fotoprintad denim – till exempel ett par jeans som ser ut som trä eller ett par som liknar stenar.
Er nya kostymkollektion debuterade idag. Berätta mer.
– Den är väldigt välskräddad. Men vi har tänkt på vår kund som kanske inte alltid går i kostym men som en dag inser att han behöver den. Den innehåller alla element som gör att man inte bryter mot någon klädkod samtidigt som den bevarar Cheap Mondays kärnvärden. Kostymkollektionen har två olika inriktningar – en 60-talsinspirerad med smal silhuett samt en större 30-tals- och jazzinspirerad linje med bredare axelpartin, tajt midja och morotsbyxor.
Drömbärare?
– David Bowie. Han har alltid haft en fantastisk stil och han har alltid gått sin egen väg – ingen har någonsin sagt till honom vad han ska ha på sig.

Av: Text: Kristoffer Vural Foto: Ivan Da Silva

Dela på Facebook
Tweeta