Svenska märket hånas på bästa sändningstid i USA

H&M får sig en rejäl känga av John Oliver i det amerikanska tv-programmet Last Week Tonight. Oliver skickar bland annat billiga räkor till Stockholm för att visa hur illa han tycker om det svenska märket.
Att köpa snygga kläder är enklare och billigare än någonsin. Eller som John Oliver säger, att köpa kläder som får oss att se ut som ”alkoholister i 40-årsåldern som går på begravning för en nattklubbsägare i Tel Aviv” är enklare och billigare än någonsin.
Den påläste John Oliver går metodiskt och underhållande igenom hur företagen gör för att hålla så låga priser – bland annat på fattiga länders bekostnad. Han tar ett H&M-plagg för 4,95 dollar som exempel och menar att man lika gärna kan tejpa fast en femdollarsedel på könsorganet för att få en dyrare klädsel. Han förtydligar genom att visa upp en burk med insektsmat som kostar 5 cent mer än samma plagg.
Oliver passar även på att imitera H&M:s vd Karl-Johan Persson med svensk brytning till publikens stora förtjusning… Han avslutar hela monologen med att skicka en dålig räktallrik till huvudkontoret i Stockholm för att det svenska märket ska få känna hur illa deras pressade priser smakar.