Dior-designers i fokus

Redaktionen  |  Publicerad 2007-12-21 08:28  |  Lästid: < 1 minut
Bild 428007
Pete Doherty, inte en helt främmande man för de flesta, men väl ett utställningsobjekt när Hedi Slimane håller i kameran.
I nästa nummer av King får ni läsa ett stort dokument om nye Dior-designern Kris van Assche – mannen som fått det tveksamma nöjet att ta över efter de senaste årens mest hyllade designer, Hedi Slimane. När vi ändå är inne på ämnet Slimane kan vi konstatera att det varit väldigt tyst om honom ett tag. Han har knappast ansträngt sig för att matcha den uppmärksamhet som han var föremål för i samband med uppbrottet från nämnda Dior-hus i våras. Nu har han dock gjort sig aktuell igen, denna gång med en fotoutställning. Perfect Stranger heter utställningen som öppnade på Galerie Almine Rech i Paris den 28:e november, och pågår fram till den 5:e januari nästa år. Tyvärr är det sällan man planerar en hel semester efter en enskild utställning, men häng inte läpp för det. Om ni inte har vägarna förbi Paris under de följande två veckorna, och således inte kan svänga förbi utställningen sådär nonchalant som man såklart strävar efter, kan man ta del av många av bilderna i Slimanes fotodagbok. Ni hittar den här.
Om ni föredrar att blicka framåt och få en inblick i vart Dior är på väg rekommenderar vi att du väntar på King nummer två, i butik i mitten av Januari.
 

Av: Text: Henrik Sagen

Dela på Facebook
Tweeta