Doftexperten: Tre klassiska herrdofter som alltid funkar

Parfymhistorikern Victor Langer guidar rätt i doftdjungeln.

Få i Sverige, om ens någon, kan mer om parfym än Victor Langer. Han föreläser om doft som ett socialt fenomen och kulturarv, bland annat på Nationalmuseum och Beckmans, Lunds universitet och parfymörskolan ISIPCA i Frankrike. Just nu är Victor aktuell med en föreläsningsserie om historiska parfymrå-varor på Medelhavsmuseet i Stockholm.
Hur väljer man en parfym som passar ens personlighet och stil?
– Ställ dig frågan ”Vem vill jag vara?” och vad doften ska göra med dig. Doftvärlden är väldigt visuell och man styrs ofta in i den med hjälp av varumärkenas marknadsföring. Men när väl doften sitter på kroppen så syns den ju inte. Det är mer som ett soundtrack man har på i bakgrunden under dagen. Hur vill du att parfymen ska få dig att känna och vad vill du att den ska representera för kvaliteter hos dig? Parfymbärande handlar mycket om vilka vi vill vara, både inför oss själva och andra, på ett mycket mer subtilt sätt än kläder.
Hur länge sitter en parfym på kroppen och vad kan man göra för att förlänga hållbarheten?
– Det beror väldigt mycket på vilka material doften innehåller. Sandelträ, syntetisk mysk eller iris håller till exempel mycket bättre än lättare citrusoljor. Det handlar om hur stryktåliga molekylerna är i respektive material tillsammans med kroppsvärme och luftfuktighet. Parfym sitter bättre på återfuktad hud så det kan vara bra att smörja in sig med en lotion innan man applicerar doft. Ett annat tips är att spraya lite på kläderna, där sitter parfymen längre än på huden.
Vilka misstag ska man undvika när man använder parfym?
– Skippa att dela in parfym i herr och dam. Ju mer man bär parfym och lär sig om parfym, desto mer inser man att det finns en stor värld utanför Dubbeldusch–hörnet där många killar tyvärr befinner sig. Och kom ihåg att snygg marknadsföring inte säger ett dugg om vilken kvalitet en doft har, du måste pröva dig fram själv. Undvik att vara en lättköpt konsument.

Kan du ge några tips på tidlösa herrparfymer som alltid funkar.
– Min absoluta favorit när det gäller klassiska herrparfymer är Habit Rouge från Guerlain från 1965. Den är sexig och tidlös. Den är lite läderaktig, lite rökig, lite vaniljig och söt och samtidigt med en massa citrus. Klassiska Guerlains är som Wagner-opera i parfym, det är maffigt och vackert.
– 1930-talsdoften Pour un Homme från Caron är underbar. Pojkvän på flaska! En mysig och enkel doft med två huvudingredienser: vanilj och lavendel. Ett bra bevis för att less is more ibland, och man får mycket parfym för pengarna.
– Och slutligen Eau Sauvage från Dior, ej att förväxla med den nya Sauvage. Den parfymen byggde på en helt ny idé när den kom 1966, en klassisk aromatisk citrus kantad med jasminmolekyler. Frisk, örtig och modern för sin tid.