Filippa K öppnar nya butiker – och börjar blogga

Är det inte det ena så är det definitivt det andra. Filippa Knutsson fortsätter att vara ständigt aktuell – nu senast som bloggare – och avslöjar i en ny intervju var märkets nya butiker öppnar – och vad du ska köpa i dem.

Redaktionen  |  Publicerad 2011-06-14 08:19  |  Lästid: < 1 minut

Bild 424566
Filippa, du har precis startat en bloggliknande sida på er hemsida, kan du berätta mer om den?

– Ja, jag startade Reflections eftersom jag känner att det finns ett intresse av att komma närmare företaget och mig själv och att det samtidigt är någonting jag verkligen vill dela med mig av. Jag kommer fokusera på vad som inspirerar mig i mitt privata liv – oavsett om det är konst, film eller en person jag träffar eller läser om – såväl som mina privat favoritresmål och platser runtom i världen. Det är indirekt vad som även inspirerar mig i mitt arbete på Filippa K – allt hänger ju ihop.
 

Grattis till 29% i ökad försäljning i Sverige det första kvartalet i år.  Vad händer på Filippa K just i detta nu? 

– Vi är inne i en kraftig expansionsfas. Det är en otroligt spännande och dynamisk tid – vi växer så det knakar, men jobbar självklart på att samtidigt bibehålla grunden i företaget.  

Vad tror du att framgången beror på?

– Vi har haft en väldigt stark kollektion och man kan väl säga att genom hårt och passionerat arbete har vi fått alla bitarna på plats: strategi, organisation och kollektion.

Finns det planer på fler egna butiker i Sverige?

– Ja, faktiskt. I augusti öppnar vi nya butiker i Helsingborg och Malmö och i oktober öppnar vi även i Uppsala. 

Vilket herrplagg från Filippa K får man inte missa nu under försommaren?

– I in season-kollektionen som nyligen kom ut i butik finns en supertunn jerseykavaj i gråmelange och dark navy. Se verkligen till att inte missa den, det perfekta plagget nu när värmen verkligen börjar komma och man vill vara både avslappnad och välklädd. Matcha med otvättade jeans och en slapp t-shirt eller chinos och skjorta om det passar tillfället bättre. 

Och vilket är den kommande höstkollektionens viktigaste plagg?

– Utan tvekan kostymen. Både den skarpa, skräddade och den okonstruerade, mer avslappnade modellen är jätteviktig i höst.
Johan Magnusson, Johans modeblogg

Dela på Facebook
Tweeta