”Förutsättningarna är strålande”

I morgon går den första upplagan av Gant Rowing Race av stapeln och King tog pulsen på Gants marknadschef såhär dagen innan eventet.- Jag känner spänd förväntan, säger Oscar Sandberg.

Johan Magnusson  |  Publicerad 2010-05-21 13:15  |  Lästid: < 1 minut
Bild 425748

Hur är läget inför tävlingen?

– Det känns spänt, men bra. Skolorna har kommit hit, de har fått sina tävlingskläder och är ute och ror just nu. Förutsättningarna är strålande just nu med soligt väder, klarblå himmel och spegelblankt vatten.

Hur kommer tävlingen gå till?
– Den startar klockan 12 och kommer avgöras genom tre roddtävlingar – singel, dubbel och fyrmanna.

Vilka förväntningar har du?

– Vi siktar på bra väder, 1 500 besökare och en härlig folkfest.

Och till sist, hur bra är du själv på rodd?

– Jag vet inte, eftersom jag fortfarande inte satt mig i en båt, men jag körde 1 000 meter på roddmaskin och fick 3.29 i tid. Jag har hört att Sveriges bästa manliga roddare, Lassi Karonen, gjort 2 000 meter på runt 5.30, så jag är väl någon minut långsammare och det tycker jag är ganska bra.

Mer information om tävlingen, uppladdningen inför, hur du kommer dit och vad som händer runtomkring den hittar du på www,gant.com/gantrowing och här.

Läs också: Gant ror specialkollektion i land.

Dela på Facebook
Tweeta