Gant Rugger A/W -10

Johan Magnusson  |  Publicerad 2010-03-19 15:16  |  Lästid: < 1 minut
Bild 425932 

GANT nylanserar sin yngre linje Rugger i vår och under gårdagskvällen gick lanseringsfesten av stapeln.

– Vi vill bygga killars garderob utifrån de manliga favoritplaggen, säger Rugger-designern Christopher Bastin.

GANT Rugger lanserades redan 1973, men lades på is i början av 80-talet. För sex år sedan kom Christopher Bastin in på GANT för att för några år bli ansvarig för nylanseringen av Rugger-linjen.
– Det här är ett jätteroligt projekt för mig som vintagenörd – att gräva i våra arkiv och leta på eBay efter gamla GANT-plagg. I stort sett alla skjortor i höstkollektionen har sitt ursprung i gamla GANT-tyger, säger Christopher Bastin.
Ambitionen med Rugger-kollektionen är alltså att alla killar och män ska hitta sina egna favoritplagg och våga matcha olika material och looker med varandra genom att exempelvis kombinera en ordentligt nertvättad skjorta med en dressad kavaj.

Vilka är nyckelplaggen i höstens kollektion?- Den orange dunjackan, en lika orange ryggsäck och den mörkblåa koftan med tillhörande vit fuskpolo.
 

Bild 425933
GANT Rugger A/W -10.
 
Bild 425934
Bild 425935
Bild 425936
Gant Ruggers chefsdesigner Christopher Bastin under gårdagens event på Norrtullsgatan i Stockholm. Foto: Olof Enckell. 
Om en vecka öppnar en 60 kvadratmeter stor renodlad GANT Rugger-butik på Bleeker Street i New York. Vårkollektionen säljs förutom i företagets egna butiker ävenHerr Judit och webshop.herrjudit.se.
Dela på Facebook
Tweeta