Här är världens dyraste smartklocka – kostar 1,6 miljoner

Nu är Apple inte längre dyrast. Tag Heuers diamantförsedda smartklocka kostar som 11 Apple Watch Edition i solitt guld – men tekniken är inte bättre för det.

Magnus Kvandal  |  Publicerad 2018-01-16 15:57  |  Lästid: < 1 minut

För er som föredrar teknik som som glimmar och glittrar är det här goda nyheter. Klocktillverkaren Tag Heuer har släppt en ny version av sin smartklocka Connected Modular 45. De kallar den Full Diamond, och den pryds av inte mindre än 589 baguetteformade diamanter. Totalt är klockan bestyckad med 23,35 karat, vilket ger den det nätta priset 190 000 schweiziska franc, motsvarande knappt 1,6 miljoner kronor. Det skriver bland annat sajten Droid Life. Klockan lanserades under klockmässan SIHH i Genéve. Mässan är för klockbranschen vad CES-mässan är för teknikbranschen.

Priset gör klockan till den överlägset dyraste smartklockan vi känner till just nu, men bortsett att den tyngs av ädelstenar värda mer än en ny Bentley är det inte mycket som skiljer den från modellen Connected Modular 45 som lanserades förra året. De tekniska specifikationerna är i mångt och mycket likadana som i andra Android-klockor. Den har operativsystemet Android Wear 2.0, Amoled-skärm, wifi, Bluetooth, NFC och GPS. Något som dock skiljer klockorna i Modular-serien är däremot att det går att byta ut själva dator-delen av klockan till en klassisk mekanisk klocka. Det är en fördel om två års tid, när processorn är helt utdaterad och batteriet är slut. Då kan man alltså få ut lite mer livstid ur sina diamanter. 

Du som läser detta och har bestämt dig för att köpa det glänsande uret – det finns ett tillbehör som vi tycker är helt oumbärligt. På CES-mässan förra året presenterade hifi-företaget Onkyo ett par hörlurar för 800 000 kronor – även de prydda med totalt 20 karat diamanter. En perfekt diamant-match.

Dela på Facebook
Tweeta