Hon köpte Einsteins gamla skinnjacka för 1,25 miljoner

Albert Einsteins skinnjacka är tillbaka där den hör hemma – hos Levi's.

Albert Einsteins gamla skinnjacka från Levi’s auktionerades nyligen ut på Christie’s i London.
Av en ren tillfällighet befann sig Levi’s historiker Tracey Panek i London samma dag för att lämna plagg till den utställning varumärket arrangerar i höst på Victoria & Albert Museum.
När Tracey, som till vardags lever och verkar i San Francisco, fick höra om jackan tog hon genast en taxi till det exklusiva auktionshuset.

Några timmar senare hade hon klubbat hem jackan för 1,25 miljoner kronor.
– Det här kommer jag nog att ranka som det mest minnesvärda ögonblicket i hela min karriär, säger Tracey Panek.
Albert Einstein ska ha använt skinnjackan flitigt under flera år. Hans forskarkollega Leopold Infeld, som arbetade med honom på Princeton, nämnde jackan i sina memoarer (”en kollega på Princeton frågade mig: ’om nu Einstein ogillar kändisskapet så mycket, varför har han då långt hår och en rolig skinnjacka på sig hela tiden?'”).
Jackan bär fortfarande doften av Einsteins gamla piprök.

Fysikern och Nobelpristagaren fotades flera gånger i jackan, bland de mest kända bilderna är den ovan från 1938 och på omslaget av Time Magazine samma år.
– Einstein köpte jackan när han skulle bli amerikansk medborgare i mitten av 1930-talet och bar den ofta när han skulle bli en ”officiell” amerikan. Det känns helt fantastiskt att få hem jackan till arkiven på Levi Strauss & Co, säger Tracey Panek.
Kings Rasmus Blom träffade Tracey Panek precis efter auktionen.
Ett foto publicerat av Rasmus Blom (@blomrasmus)