”Innan vi dör” tillbaka med säsong 2 nästa år

SVT:s thrillerserie "Innan vi dör" har hyllats både i och utanför landet. Nu är det klart att det blir en andra säsong.
Huvudrollsinnehavarna Adam Pålsson och Marie Richardsson är båda klara inför inspelningarna, som väntas ta fart i september i år. Det är också bekräftat att Magnus Krepper, Rickard Forsgren och Sandra Redlaff kommer att vara med i de nya avsnitten.
I den nya säsongen kommer den komplicerade relationen mellan kriminalpolisen Hanna (Richardsson) och sonen Christian (Pålsson) att fördjupas, skriver SVT.
– Det känns väldigt roligt att få erbjuda publiken en till säsong av denna succéserie, en personlig favorit för många, inte bara för mig och Ricky Gervais säger Anna Croneman, programchef på SVT drama, i ett pressmeddelande.
Den första säsongen av serien sändes hösten 2017 och hade mer än 1,2 miljoner tittare per avsnitt. Den sändes även i England, där den bland andra hyllades av komikern Ricky Gervais.
Just finished one of the best police dramas of all time. Innan vi dör, (Before we die), is as good as The Bridge & The Killing. Scandi-noir still destroying the rest of the world.
— Ricky Gervais (@rickygervais) February 23, 2018
Säsong två väntas ha premiär hösten 2019. Åtta avsnitt kommer att sändas i SVT1 och SVT Play.