”Jag älskar saker med tvivelaktig bakgrund”

Framställningen av merinoull i Australien har i många fall skett genom en minst sagt tvivelaktig metod. Hur viktigt är det att avstå från att köpa kläder i merinoull och kommer du själv att avstå?

Redaktionen  |  Publicerad 2008-05-09 05:24  |  Lästid: < 1 minut

 

Bild 427667 Robert Berggren, designer Pour.

– Det är väldigt viktigt, vi använder oss inte av merinoull längre. Jag har inte riktigt fått kläm på varför man måste skada djuren när man tar ullen. Kanske för att det är praktiskt? De bilder jag har sett är jävligt obehagliga, men det går utmärkt att klippa ull utan att det ska behöva se ut sådär.
Bild 427668

Cecilia B Jonson, moderedaktör på Expressen.

 – Ja, det skulle nog kännas lite brutalt att köpa merinoull med den kunskap vi har nu. Men jag tycker synd om min kompis Annika som är djurvän och dessutom extremt känslig mot stickiga material. Ungefär en vecka innan merinoullsbomben släpptes hade hon upptäckt att just det här var mjukt nog för hennes känsliga hud. Nu får hon gå och skava med sina gamla stickiga plagg igen.
Foto: Expressen
Bild 427669

Calle Schulman, driver humorsajten 1000apor.se.

 – Jag är en mahogny-kille. Älskar grejer som har en tvivelaktig bakgrund. Köper alltid på mig utrotningshotade ormskinn och prylar i elfenben. Alltså: den dagen merinoull förbjuds helt och hållet kommer jag att börja jaga merinoplagg. Det är först då det blir lite spänning.
Foto: Morgan Norman
Dela på Facebook
Tweeta