King på selfie-resa i New York

"HTC har satt standarden inom smartphones i flera år. Idag omdefinierar vi begreppet fotografering för alltid" − HTC:s vice president under nattens stora globala presentation för deras nya smartphone. King var på plats.

Petter Lundgren  |  Publicerad 2014-10-09 16:00  |  Lästid: 2 minuter
King på selfie-resa i New York

Apple, LG och Sony Ericsson har just presenterat nya smartphones. HTC själva har relativt nyligen lanserat sin prisbelönta ”HTC One M8”. Ändå var det ett 100-tal aningslösa men förväntansfulla teknikjournalister som köade utanför Skylight på Moynihan Station och undrade vad företaget skulle presentera. Vd:n Peter Chou och designern Jonah Becker klev upp på scenen och började med att presentera den första nyheten; ”HTC Desire EYE”, en vattentät smartphone med dubbla kameror på 13mp, vilket gör den främre kameran till den bästa på marknaden.

King på selfie-resa i New York
Kings moderedaktör Petter Lundgren testar kamerorna.

Det som är mest imponerande är ”split capture”-funktionen där du kan använda telefones båda kameror på delad skärm för att fota och filma samtidigt. Den nya programvaran har en röststyrningsfunktion där du till exempel kan ställa upp telefonen och starta filmupptagning med att säga ordet ”action”, vilket gör ”HTC Desire EYE” till ett riktigt selfiemonster. En funktion som kommer att komma till HTC One M8 i en mjukvaru-uppdatering senare. HTC Desire EYE släpps innan årsskiftet och kostar 4 999 kr olåst.

King på selfie-resa i New York
Bilden längst ner till höger föreställer den nya smarta kameran ”Re”.

HTC:s andra produktnyhet och den helt nya produktkategorin är livsstilskameran ”Re”. Det är precis som en actionkamera men presenteras som en vardagskamera men också som en förlängning till telefonen. En otroligt lättanvänd liten videokamera. Den väger endast 65 gram, är vattentät för att kunna ta bilder och filma under vatten, har time lapse-funktion, wifi-stöd och vill du ha display kan du självklart koppla den till din telefon och använda displayen som sökare. Tillsammans med en telefon kan du också livesända det du ser via YouTube. HTC Re är som tur är kompatibel med iPhone och andra Android-telefoner. Den släpps innan årsskiftet och kostar 2090 kr.

King på selfie-resa i New York
Hela HTC-teamet under den omtalade presentationen.

Två lekfulla produkter som känns som en bra satsning i tider då kompaktkameror blir allt mer överflödiga. Ett ess i byxfickan och två måsten för den som verkligen vill sätta sig själv i centrum. Om man nu vill det.

Dela på Facebook
Tweeta