Lappsjukan drabbar Colette


Limoland och Colette erbjuder möjligheten att göra din egen jacka – i femton färger.
Har du alltid drömt om att kunna köpa en dunjacka som består av femton färger? Då gör märket Limoland något för dig.
– ”My label is for ”R.O.M:s,” deklarerade märket Limolands grundare Jean Pigozzi i en intervju med New York Times nyligen.
R.O.M. står för Rich Old Men, och det må vara hänt att Limoland nog inte är någontig för dig eller mig. Hela märket består enbart av samarbeten med andra lyxvarumärken – med hejdlösa priser som följd. Deras senaste samarbete är tillsammans med Crescent – dunjackemärket från Seattle, inte cykeltillverkaren – har man tagit fram en dunjacka som består av totalt 15 olika färger, som du själv på sant streatwear-manéer själv får sätta samman.
Möjligheten att införskaffa plagget – och få Lyxfällan-Charlies puls att eskalera – har du ändå till den 11 oktober och det är inte helt oväntat multibrandbutiken Colette i Paris du ska sätta sikte mot.
Priset på jackorna? Vi har inte vågat fråga.