Above bevakar Malmös mode

 |  Publicerad 2006-11-19 11:44  |  Lästid: 2 minuter

Bild 315554Above Magazine är den senaste tillkomsten i den stora floran av streetfashion-sajter från Sverige. Den här gången är det Malmös tur att bli dokumenterat. Vi ringde upp en av initiativtagarna, Kalle Peterson, för att ställa ett par snabba frågor:

Hej, jag heter Björn och ringer från Manolo.se…
– Tack, men jag är inte intresserad. [Klick]

Jag väntar i någon minut och funderar på logiken i att först mejla oss och berätta om sin sajt, och sedan lägga på i örat på mig när jag ringer upp. Sedan ringer telefonen:

– Oj, eh, ja, det gick lite fort där. Var sa du att du ringde ifrån?

Manolo.se
– Ah, okej… Vad ville du veta?

Berätta om hur projektet startade.
– Det finns ju ett par såna här sidor i Sverige redan. Och på senaste har Malmö exploderat på modescenen, men det finns inget forum för det för att visa upp det. Så vi startade Above Magazine och försökte göra den på ett lite annorlunda sätt, inte bara fota en person anonymt och sedan lägga upp bilden. Vi ville lägga lite mer tid på varje person.

Hur står sig Malmö som svensk modestad?
– Jag tycker den är grym – folk är mycket mer medvetna än de var tidigare. Vi ligger i nog fortfarande i lä med Stockholm och Köpenhamn, men Göteborg kan vi mäta oss med nu. Snart plockar vi Stockholm också!

Vad letar ni efter när ni fotograferar?
– Vi letar efter folk som sticker ut. De som har en tanke med vad de klär på sig innan de går ut. Det är ganska svårt att hitta rätt människor, och det är alltid de som är absolut finast som har mest bråttom.

Vad har ni för mål med sajten?
– Målet är att låta det växa, och börja samarbeta med affärerna i Malmö. En utveckling längre fram skulle kunna vara att göra en gratistidning som Where2Go i Köpenhamn till exempel.

Vilken herrtrend ser ni tydligast på Malmös gator?
– Dressat. Trenchcoaten ser man precis överallt.

Dela på Facebook
Tweeta