Carin Wester på Stockholms modevecka
Carin Wester är inte mode på liv och död, utan vackert och kravlöst. Det visade hon åter i sin vår- och sommarkollektion 2007.
Medan midjan smyger allt högre upp på tjejerna så tar sig grenen allt längre ned på killarna, i alla fall om Wester får bestämma. Det går snabbt att konstatera att det inte är någon enkel vår som går kortbenta män till mötes. På överkroppen blir kläderna längre och på underkroppen sjunker de ned. Som vanligt sparas de sista piruetterna till dammodet, men Wester visar ändå upp en kollektion som kommer att roa även männen i vår.
Av svala färger och oskuldsfulla pojkar är det svårt att inte bli charmad. Det är en bekväm flört men pojkaktig ungdom. Preppy möter strandpojke när lediga byxor med slag ackompanjeras av välsittande cardigans i finurliga modeller. Den låga grenen som kommit på flera jeansmodeller under vår och höst, gör sig definitivt bättre till de mjuka sommarshorts Wester visar upp. Där denimfiguren känns ansträngd är sommarvarianten avslappnad. Det är dock inte utan att plagget känns aningen feminint när man ser det i rörelse. Trenchcoaten finns kvar och om den under hösten krympt får vi i vår se en modell som snarare för tankarna till XXL. För er som hoppats att vi efter en grå höst skall gå en färgsprakande vår till mötes är jag ledsen att behöva meddela att så inte är fallet. Carins vår är nästan lika grå som vintern är lång.
De verkliga tipsen att ta med sig från visningen inför kommande vår och sommar är dessa: Jeansen kommer att vara ett minne blott. Se till att fylla garderoben med dressade byxor så väl som shorts. Slag är tillbaka och byxan slutar med fördel uppvikt strax innan fotknölarna. Slutligen, spar era cardigans. Plagget går att bära i gränslösa kombinationer och kommer återigen att få en central plats i vårgarderoben.
Andra som bevakar Stockholms modevecka:
Bon (film)
Rodeo (bilder och recensioner)
Visningar under Stockholms modevecka:
Se programmet på focusstockholm.se