De smala jeansen är tillbaka
Efter höstens utflykt till de vida jeansen tar Örjan Andersson Cheap Monday tillbaka till de för märket så karaktäristiska: de som sitter som ett andra skinn på benen. Men alla sålda jeans verkar inte räcka för märket, vars tendens är att mer och mer intresse riktas mot den övriga kollektionen. Med blandat resultat.
Cheap Monday verkar ha fått lite dille på museum. Vårens visning på Nordiska Museet följdes upp av gårdagens på Stockholms Stadsmuseum, vid Slussen. Ett enträget regnande förstöde varken minglet, feststämningen eller catwalkvisningen, som lär vara den enda som genomfördes utomhus under Modeveckan.
Vid märkets svenska genombrott för ett par, tre år sedan talades det mycket om jeansen. Hur billiga de var, hur bra de satt … Hajpen i landet har lagt sig och jobbet nu verkar läggas vid att göra varumärket bestående. Där har vi också den förmodade anledningen till den utökade satsningen på allt utom jeansen.
Hur ser då Cheap Monday ut nästa vår? Ja, förutom de tajta jeansen i, som vanligt, alla tänkbara och otänkbara utföranden (över 200 modeller har märket tagit fram, bara i år) fortsätter skorna i samma utförande: det handlar nästan enbart om höga sneakers. En svart kostym med en knapp på den korta kavajen är verkligen en dark horse och kan bli en riktig storsäljare. Snyggt utförd! Även rockar, parkas och jackor i funktionsmaterial känns ovanligt gedigna och välarbetade för märket, som verkar ha satsat på att höja ribban lite. Återstår att se om de låga priserna får samma stigande utveckling.
I bjärt kontrast till det skräddade visas naturligtvis även den andra sidan upp: lite nu rave, pastellfärger och neon. Och däri ligger också förklaringen till framgången: det breda spektrat som Weekdays alla olika varumärken täcker. Så även fortsättningsvis, alltså!
Sammanfattningsvis roligt med nya, lite mer skräddade och gedigna inslag i form av konfektion och ytterplagg, tillsammans med de smala jeansens återkomst och en del lekfulla kreationer som, tack vare de övriga framgångarna, inte behöver säljas i massupplagor. Cheap Monday lever vidare!
I morgon fredag visas Qoniak upp, Weekdays senaste tillskott bland de egna varumärkena.