Det sista av rean
Det brukas sägas att den sista delen av januarirean också är den värsta. Det är lätt att drabbas av hybris när det är 50 eller 75% rabatt och plötsligt står du där med en impulsinköpt paisleymönstrad skjorta vars ordinare prislapp inte är till vidare hjälp. Det finns dock alltid undantag.
Skor
Skor är alltid tacksamt att handla på rea. Prislappen som i höstas framstod som helt oöverkomlig blir plötsligt något humanare. För att få ut max av sitt köp är det bästa dock att köpa skor som går att använda hela året. Risken med att köpa vinterskor är att du tröttnat på dem när du skall bröja använda dem igen nästa höst.
Överst Clarks ökenkängor (699 kr, tidigare 999) samt Adidas Pontus 2 (499 kr, tidigare 899). Båda från Junkyard.se
Accesoarer
Liksom skor är accessoarer oftast tidlösa. Det absolut bästa är väskor som om kvalitén håller måttet går att använda flera säsonger framöver. Halsdukar är naturligtvis betydligt mer säsongsbundna, men i vårt klimat passar de bra även en bra bit in på våren.
Väska cirka 655 kr tidigare 2165 kr, Halsduk 262 kr tidigare 786 kr. Båda från You Must Create
Handla vårens måsten
En annan taktik för att bli nöjd med sina reaköp är att handla plagg som du behöver till våren. Skippa kavajen i grovt tweedtyg och leta istället efter kavajer i bomullstyg eller varför inte ett par chinos. Utbudet av denna typ av plagg är inte alltid jätteinspirerande, men det kan gå att fynda.
Chinos Joseph Turner (cirka 380 kr, tidigare 640 kr)