Drakes – Spring/Summer 2017
Idag skall vi titta närmare på vårkollektionen från en av de varumärken som brukar uppskattas mest här på Manolo. Vi talar om accessoarspecialisten Drakes från England som för våren fotograferat sin lookbook i Ben Deakins ateljé i östra London.

2017 är ett stort år för Drakes som fyller 40 år och firar med en kollektion som tar stor inspiration från företagets imponerande arkiv. Utöver de klassiska inslagen av accessoarer så som slipsar, näsdukar och scarfs erbjuder man en total look bestående av avslappnade kavajer, lediga chinos, stickat och skjortor.
Man fortsätter samarbetet med Alden som i vår mening faller hand i hand med den avslappnade elegans man förknippar Drakes med. Det handlar sällan om perfekta linjer, blankpolerade skor eller knivskarpa pressveck utan snarare om en bärbarhet och personlighet där alla plagg fungerar för sig eller tillsammans.
De skräddade inslagen domineras till stor del av linne vilket rimmar extra bra med den stil som är beskriven ovan. Man har även en modell i tvättad kashmir för en mjuk och avslappnad vårkavaj. Kavajerna prodceras av Belvest efter Drakes specifikation och erbjuder i vår mening väldigt mycket produkt för pengarna.
För säsongen har man även gjort ett mindre samarbete med Agyesh Madan och Stòffa i form av en serie hattar fodrade med företagets silke från slipsarna. Hattarna är precis som Stòffas övriga rullbara vilket gör dem lätta att ta med på resan eller stoppa ner i jackfickan.











