Ermenegildo Zegna hösten 2014

Näst på tur i höstens modebevakning är italienska konfektionsgiganten Ermenegildo Zegna. Företaget är idag ett av de största i hela branschen var kollektioner sträcker sig från Zegna Couture; En spjutspetslinje designad av Stefano Pilati med skyhög modegrad, till Z Zegna som är en något mer humant prissatt underlinje. Vi har dock valt att fokusera på den dressade huvudlinjen Ermenegildo Zegna; businessmode per definition.

Andreas Weinås  |  Publicerad 2014-10-20 09:59  |  Lästid: 2 minuter

För hösten har Ermenegildo Zegna valt att hylla den naturliga fibern. Finaste ull, exklusiv kashmir och företagets ZegnaSilk kombineras i en färgpalett som sträcker sig från grått och mörka toner av beige till vinrött, grönt och tartanrutigt. Värt att ha i minnet är att Zegna startade som och fortfarande är ett av världens främsta väverier utöver konfektionslinjerna. 

Ermenegildo Zegnas kollektion lägger stort fokus på mötet mellan formellt och ledigt och har för säsongen tagit fram klassiska konstruktionen utförda i högpresterande material samt alternativa vävtekniker. Det är just dessa subtila vävtekniker som kan ge en ledig känsla till en annars formell kavaj.

Oavsett om det rör sig om affärskostymer i skyhöga Super-nummer eller lediga stickade plagg är det en sak man med säkerhet kan säga om Ermenegildo Zegna: Material och fiber är tveklöst av högsta kvalitet!

Ur ett rent estetiskt perspektiv är höstens kollektion ganska typisk för Zegna. Välplåtad, påkostad och ganska förutsägbar. Många kategoriserar företaget i samma skara som Hugo Boss och lite elakt benämt som flygplatsmode för resande affärsmän. Även om varken plagg eller kampanjer är de mest oväntade vill vi dock påstå att det finns få om ens någon som i kategorin som gör det bättre. 

 

Ermenegildo Zegna hösten 2014
Dubbelknäppt kostym i mörkblått för styrelserummet.
Ermenegildo Zegna hösten 2014
Mörkgrön kavaj tillsammans med mörka sobra toner.
Ermenegildo Zegna hösten 2014
Exklusivt stickat.
Ermenegildo Zegna hösten 2014
Vinröd blazer till grå ullbyxor.
Ermenegildo Zegna hösten 2014
Den mångsidiga Peacoaten.
Ermenegildo Zegna hösten 2014
Sofistikerad lager på lager-styling i grått.
Ermenegildo Zegna hösten 2014
Inslag av skinn i kollektionen.
Ermenegildo Zegna hösten 2014

 

En liten film som visar delar ur höstens kollektion från Ermenegildo Zegna. 

 

Dela på Facebook
Tweeta