Fråga Manolo: Köpa strykjärn

 |  Publicerad 2006-09-30 17:13  |  Lästid: 2 minuter

Bild 315366Jag står i begrepp att införskaffa ett nytt strykjärn efter att ha levt på ett bra lånat ett längre tag – mitt eget skulle jag nog inte ens våga anförtro en disktrasa åt. Jag upplever därför att jag nog behöver satsa på ett bättre och lite dyrare styrkjärn för att få ett pålitligt. Har ni några tips på vad jag bör tänka på – vilka specifikationer skall jag hitta utkik efter?

Med vänliga hälsningar
Esbjörn

Ett bra strykjärn är en klok investering. Om man inte hör till den unika kategori människor som tycker det kan vara rogivande och till och med underhållande att stryka är kvaliteten på järnet än viktigare. Detta för att arbetet ska gå så fort och smidigt som möjligt.

För er som ännu inte har eller har tillgång till ett strykjärn är det hög tid att tänka över. Såväl dina skjortor som vanliga undertröjor – om du bär dem som enda överplagg – kan te sig ganska annorlunda efter en sväng med järnet. Det må vara en liten detalj, men det är en detalj som höjer helhetsintrycket av din klädsel märkbart.

De flesta strykjärn som säljs idag är ångstrykjärn, vilket är att föredra eftersom du inte behöver blöta plagget i samma utsträckning innan du börjar stryka. Annars kan det ändå vara en god idé att stryka plagget medan det ännu är fuktigt efter tvätten. Har det hunnit torka kan du hänga det i badrummet medan du tar en dusch. Fukten i plagget kommer göra det lättare att släta ut de veck och skrynklor som uppstått vid tvätten.

En av de viktigaste faktorerna är givetvis att järnet ska kännas bekvämt. För att järnet ska vara lätt att hantera är det bra med en lång sladd – tre meter är att rekommendera – och att att sladden är fäst i järnet i en kulled, som gör att den rör sig lätt när du vinklar järnet åt olika håll.

Eftersom vattnet som du häller i strykjärnet innehåller kalk kommer järnet behöva avkalkas för att hålla länge. Många järn innehåller en automatisk funktion för detta, vilket kan underlätta.

Ångstrykjärn säljs i regel med en specifikation för ångavgivning, alltså hur kraftig ånga som kommer ur järnet. Måttet är i regel 0-100 gram, där ett högt värde ger mer fukt till plagget.

Ju kraftigare ditt strykjärn är desto större användningsområde har du. Effekten på järnet mäts i watt (W). Bra järn ligger i regel på drygt 2000W.

Jag har nyligen köpt mig ett Philips Easycare 3220 som hittills gör precis vad det ska.

(Bild från tretti.se)

Dela på Facebook
Tweeta