Fråga Manolo: Var skapas trenderna?

 |  Publicerad 2006-03-07 14:01  |  Lästid: 2 minuter

Bild 315069Det må vara en dum fråga, men jag har länge funderat över fenomenet att modehusens kläder på catwalken allt som oftast är så pass lika varandra i stil och utformning. Är det någon typ av ”kartell” där de belutar vad som ska gälla eller hur funkar det? Kan ju knappast vara troligt att det är slumpen eller liknande. Snälla klargör för mig är ni snälla, skulle vara kul att få veta.

Tack på förhand! /Alex

Hej Alex!

Det är ingen dum fråga alls! Tvärtom är det en mycket intressant sådan, och en som jag tror att många funderat över någon gång. Till att börja med måste man säga att kollektionernas utformning beror på en mängd olika faktorer. Huvuddesignern för respektive märke sätter sin prägel på säsongens kläder utifrån egna tankar och inspirationskällor. Stora händelser i världen, krig och liknande, spelar ofta in också.

Det finns dock en gemensam nämnare som de flesta använder sig av, och det är olika sorters trendbyråer. Man kan säga att om de som köper kläderna läser Vogue, så läser designern som gjort kläderna WGSN.

WGSN står för Worth Global Style Network och erbjuder trendanalys, branschrapporter och summeringar av vad som säljs i butiker över hela världen. Som ett exempel lägger de upp över 8000(!) foton i månaden på olika skyltfönster. Förutom WGSN finns det flera andra företag som sysslar med liknande tjänster.

En prenumeration på en sådan tjänst är naturligtvis otroligt dyr, vilket gör att vanliga människor som du eller jag inte har råd med dem. Men för de stora märkena är det en omvärldsanalys värd pengarna. Och en av anledningarna till varför vissa detaljer och mönster syns hos många märken samtidigt.

Dela på Facebook
Tweeta