Hej: Robby på Corinne & Friends

Vi vill kolla hur det stod till på frisyrfronten och dessutom fiska efter lite hårtips. Därför pratade vi med Rabi (Robby) Jallo på Corinne & Friends i Stockholm och frågade honom lite om hans manliga kunder.
Vem vill man se ut som när man kommer till dig för en klippning?
– Mina kunder är oftast över 25, så de har ingen idol eller liknande som de vill bli klippta som. I allmänhet vill mina kunder ha en stylad frisyr som inte är för mycket. De vill ha en frisyr som inte sticker ut. Nyckelorden är väl ”Go with the flow”
Hur ser de då ut när de kommer till dig?
– Män sköter oftast sin frisyr rätt dåligt, oftast har det gått flera månader sedan de klippte sig sist. Och de kan inte hantera produkter och de kan inte hantera verktygen. Även de som går och klipper sig hos en duktig frisör och har fått en stylad frisyr saknar oftast både viljan och kunskapen att ta hand om den. Det är tråkigt när man klippt en frisyr på ett sätt som kräver en viss sorts styling, när den som bär den inte tar hand om den.
Men om man då har missat att klippa sig på en tag och inte får tag i en frisörtid. Vad kan man göra då för att rädda frisyren?
– Det enklaste och viktigaste knepet är att inte låta håret självtorka utan att kamma ut det först. Hår som fått självtorka ser ut som skit.
Tack Robby för svaren och för ett riktigt bra tips, särskilt nu i sol och badtider.