Internet, den nya herrekiperaren

Olof Enckell  |  Publicerad 2008-07-16 20:23  |  Lästid: 2 minuter
Bild 317171

Internet har förändrat mannens stilmedvetenhet. Från att uteslutande varit en fråga om att följa de senaste trenderna syns nu ett djupare intresse för kläder och stil. Stilforum och modebloggar vågar ifrågasätta de traditionella mediernas uppfattning kring mode, vilket introducerat det klassiska herrmodet för en helt ny generation.

För fem år sedan slog den metrosexuella mannen igenom. Med David Beckham som förebild fick vi män ett helt nytt ideal att sträva efter. Hudvårdprodukter, regelbundna besök hos frisören och en allt större acceptans för att prioritera vår klädsel var huvudingredienserna. Tidningar som tidigare tillägnat hela sitt innehåll åt lättklädda modelltjejer och tips om raggningsrepliker utvecklade renodlade modemagasin. Samtidigt vann bloggen erkännande, vilket öppnande möjligheterna för modet att sprida sig än snabbare. Vad som tidigare varit känt för en liten intresserad grupp blev nyhet för den stora massan. Plötsligt visste allt fler i fikarummet Pradas konceptuella formspråk för nästa vårsäsong.

Effekten borde rimligtvis vara att dagens män är betydligt mer fåfänga och måna om att följa de senaste trenderna. Sanningen är en helt annan. I skuggan av den kvinnliga modejournalistiken vars huvudfokus ligger på kändisars klädvanor har en stor del av det manliga modet gått mot det klassiska, och modemedvetenhet har på många sätt utvecklats till ett skällsord. Medvetenheten för män rymmer helt andra aspekter. Som att särskilja ett par randsydda skor från skor med limmad sula, balansera slipsknutens storlek med skjortkragens vidd och inte minst knyta sin egen fluga. Saker som lätt kan misstagas vara snobberi, men i själva verket speglar mäns ökade intresse för kläder.

Internet odlar sofistikerade kunder som ställer krav på kvalité. Det tydligaste exemplet på detta är de stilforum som vuxit fram. Innhållet fokuserar främst på klassiskt herrmode med i vissa fall över 20 000 aktiva medlemmar från hela världen som diskuterar allt från de bästa italienska skjortorna till Londons främsta skomakare. På många sätt den moderna herrekiperaren, med en samlad kunskapsbas som är helt unik. En kunskap som tidigare endast varit tillänglig för en begränsad skara människor med mycket pengar. Nu visar initierade läsare att herrmodets själ ligger i skrädderiet där strävan efter genuint hantverk och plagg anpassade efter bärarens kropp är betydligt viktigare än designerns ego.

Tyvärr har de traditionella medierna inte hängt med i utvecklingen. Istället för att utnyttja den kunskap som läsarna besitter och underlättade spridningen av denna gör de traditionella medierna ofta exakt samma sak som tidigare fast på nätet. Det finns en enorm potential genom interaktionen mellan läsare och skribent som nätet erbjuder, vilken hämmas av allt för stort fokus på ofta ytliga trender och kändisideal. Sofistikerade kunder är något alla branscher mår bra av och inte minst modevärlden. Konsumenter som vågar ställa krav och ser bortom modeprofilers pekpinneattityd uppmuntrar inte bara en hållbar konsumtion utan gör dessutom modet betydligt personligare.

Inlägget ovan är en del av ett reportage Manolo skriver för Expressen Kultur som kommer att fokusera på hur Internet har förändrat mäns klädvanor. Vi vill därför gärna höra hur Internet påverkat ert sätt att klä er. Har Internet gjort mannen mer stilmedveten?

Dela på Facebook
Tweeta