Fråga Manolo: Gamla dresscodes?

 |  Publicerad 2005-03-20 10:15  |  Lästid: < 1 minut

Hej Manolo!
Din särskiljan mellan melllan mörk kostym och kavaj, är kanske ett nytt påfynd men traditionellt betyder kavaj just ”mörk kostym” …för övrigt bör man nog undvika kostym-termen om det inte är kostymfest d.v.s. maskerad. Dessutom: få saker ser så overkill ut som kavaljerer som tvingats matcha gördel och fluga med sin partner – svart duger fint!

Det råder lite olika meningar om vad ”kavaj” respektive ”mörk kostym” innebär. Men du har helt rätt i att det som tidigare kallades ”kavaj” var samma som ”mörk kostym” är idag. Man kan säga att det har lagts till ett lite mer casual steg i den manliga dresscoden i samband med omdefinitionen av ”kavaj”.

Vill man vara helt säker gör man naturligtvis bäst i att kolla med värden vad det är som gäller. Tillhör han/hon den äldre skolan kan det mycket väl vara så att det är mörk kostym som åsyftas.

Vår guide till olika dresscodes är förtydligad i samband med detta.

Dela på Facebook
Tweeta