Rätt proportioner IV – kavajlängd

Olof Enckell  |  Publicerad 2008-11-05 20:24  |  Lästid: 2 minuter

Bild 317554
Längden har betydelse. Få saker kan förstöra en snygg kostym så som en för lång kavaj. Benen försvinner och överkroppen blir oproportionerligt stor. Därför, hellre för kort än för lång i alla lägen.

Vanligtvis nämns två vanliga riktlinjer för kavajens längd. Den ena är att kavajen i stående ställning med armarna rakt ner skall sluta vid tummens knoge. Ytterligare skall kavaj täcka rumpan. Alan Flusser har sin bok Dresssing The Man en annan beskrivning som grundar sig i just proportioner. Flusser menar att kavajens längd från kragen till nedersta punkt skall motsvara avståndet därifrån ner till golvet.

Viktigt att ha i åtanke är att dessa riktlinjer grundar sig för proportionerliga kroppar. Ett begrepp som egentligen inte existerar i verkligheten utan det viktiga är som alltid att anpassa kavajlängden efter vad som är mest smickrande för sin kropp. En person med korta ben bör balansera upp sin längd med en kortare kavaj. En kavaj som är längre än riktlinjerna ovan är dock aldrig att föredra. Inte ens för den som har väldigt långa ben i relation till överkroppen. Långa kavajer gör nämligen att benen försvinner, en effekt ingen vill uppnå.

Längden är ju till stor del en fråga om smak. Senaste åren har moderna kavajer haft en relativt fyrkantig och kort silhuett, vilket knappast att föredra för en lång person. Kortare kavajer ger ett något sportigare intryck som många uppskattar. Nedan tre olika exempel:

Bild 317555
Domenica Vacca

Bild 317556
Aquascutum

Bild 317557
Modern kostymsilhuett från Blank

Dela på Facebook
Tweeta