Reflektion – Skor till studenten

För många innebär studenten de första verkliga investeringarna i vettiga skor. Till skillnad från kostymen där såväl rådande modebild som den personliga kroppen förändras kan man med ett par klassiska skor tveklöst satsa på något som håller över tid. Då studenten tas i kostym rekommenderar vi en oxford i skinn men här finns en rad olika möjligheter beroende på personlig smak.

Andreas Weinås  |  Publicerad 2014-06-03 09:58  |  Lästid: 3 minuter

Vad vi syftar till i ingressen är att även om det är trevligt om man investerar i en vettig kostym för studenten är det ganska stor chans att den kommer behöva uppdateras inom kort ändå. Köper man t ex ett par svarta cap toe oxfords är det en modell som kommer vara lika respektabel och rätt till kostymen på återträffen om 20 år som på studenten. 

Vi vill påstå att alla mäns garderob mår bra av åtminstone ett par svarta kostymskor. Självklart förstår vi att många som normalt går i sneakers finner en utgift på tusentals kronor för ett par skor de kanske kommer använda en handfull gånger om året mindre kul. Samtidigt kommer en kvalitetssko med så begränsad användning troligtvis att hålla i över 15 år vilket gör investeringen ganska marginell. 

Sedan finns alternativ nummer två. Man väljer att investera i en sko som man faktiskt kan se sig själv bära även till vardags men som fortfarande känns korrekt till studentkostymen. Detta kan vara quarter- eller semi brogues i brunt skinn eller burgundy. Nyanser som ser fantastiskt ut till både Mörkblå kostym och råjeans. 

Vi har tagit fram ett par olika förslag som alla föll oss i smaken.

 

Reflektion - Skor till studenten
Paul&Friends har tagit fram en modell från spanska Carmina i mörkbrunt skinn med perforerad tåhätta på den eleganta Queens-lästen.
Reflektion - Skor till studenten
Alfred Sargent ”Exclusive” erbjuder väldigt mycket sko för pengarna och deras Adelaide ”Moore” är en av de finaste på marknaden.
Reflektion - Skor till studenten
Meermin har i sin topplinje ”Linea Maestro” börjat erbjuda museum calf som kännetecknas av en flammig finish. Väldigt prisvärt för strax över 300€. I nyansen ”plum” får man en färg som fungerar till både grått och blått i kostymväg.
Reflektion - Skor till studenten
Dominanten på den svenska marknaden är helt klart Crockett&Jones. Här i form av deras full brogue ”clifford” från topplinjen Handgrade. Mycket pengar men även användbarhet.
Reflektion - Skor till studenten
Loake är ett av de mer prisvärda alternativen på svenska marknaden. I spjutspetslinjen ”1880” hittar vi klassikern Aldwych som är en klassisk cap toe oxford. En modell som kan kategoriseras som urtypen av kostymsko. Modellen finns även i brunt skinn för en lite ledigare tolkning.
Reflektion - Skor till studenten
Wildsmith är en annan brittisk prisvärd producent av riktigt fina herrskor och quarter brogue-modellen ”Brunswick” ligger på ca 3000kr från företagets hemsida. (även översta bilden)
Dela på Facebook
Tweeta