SFW: Hope levererar

 |  Publicerad 2007-02-15 13:56  |  Lästid: 2 minuter

Bild 315819Inför ögonen på bland andra Moneybrother visade Hope upp sina höst- och vinterkläder på Berns under tisdagseftermiddagen. Siluetten var omväxlande vid och tajt och det är den kontrasten som lägger grunden till hela kollektionen.

Med en bowlerhatt eller stickad mössa nonchalant trädd på huvudsvålen och trekvartsbyxan nedtill, tillsammans med ett par enkla, svarta kängor kommer man långt, verkar Hope resonera. Till den korta byxan bär många modeller kontrasterande strumpor, exempelvis i orange. Siluetten generellt är vid, framförallt på ytterplaggen. Vindjackor och parkas i ett bronsskimrande material tillsammans med en ”målarrock” i grå silverton och utstickande silverglänsande tajta jeans bekräftar vad vi redan visste: metallicfärgerna kommer starkt framöver.

Passformen på ytterplaggen är lite tveksam. Visserligen ska siluetten vara vid, men om den buktar ut onaturligt mycket både fram och bak blir det bara till ett illasittande plagg. Andra saker är betydligt bättre, såsom roliga detaljer (dolda fickor på byxorna och dragkedjor på kavajslagen) och manbagens naturliga plats i kollektionen.

Bild 315820Färgkulören är dovt grå, svart och naturgrön. Ofta kan Hope få det enkla att bli så snyggt, med en vanlig t-shirt och en stickad tröja över.

Ann Ringstrand och Stefan Söderberg har fortsatt på den inslagna vägen, men också uppdaterat färdkursen under resans gång. Ett framgångskoncept över hela Europa, USA och i Japan lär fortsätta ta världen med storm.

Se fler bilder från visningen:
Bon (video)
King (bilder)

Dela på Facebook
Tweeta