Skogarderoben, chukka boots

Olof Enckell  |  Publicerad 2009-11-02 15:47  |  Lästid: 2 minuter
Bild 313044

Bland höstens något mer välklädda skomodeller känns chukka bootsen som ett svårslaget val. Manolo tar en titt på de lite mer dressade alternativen.

Detta är en skotyp som rymmer allt från smalare och slanka modeller till grovsulade diton. Modellen har vanligtvis två eller tre snörhål, vilket gör att skon under byxorna snarare liknar dressade lågskor än höga vinterkängor. Fördelen med ankelhöjden är att skorna inte riskerar att förstöra byxornas fall, vilket kan vara ett problem bland vinterkängor med högre skaft.

Färg är självklart en smaksak. Personligen tycker jag att i princip alla lediga skomodeller gör sig bäst i brunt. Mörkbrun är klart mest lättburen medan kastanj som går mer mot orange i färgskalan är något mer krävande, men snygg till höstens murriga färgskala. Materialmässigt föredrar många mocka, vars matta yta lämpar sig väl för många av höstens oborstade ulltyger som flanell och tweed, men även till denim.

Bild 313045
Church’s Carlisle

Bild 313046
Santoni

Bild 313047
Crockett & Jones Tetbury

Bild 313048
Edward Green

Bild 313049
Tod’s

Bild 313050
Shipton & Heneage

Bild 313051
Elegant matchat till grå flanellkostym. Foto: The Sartorialist

Dela på Facebook
Tweeta