Stil på amerikanska

Olof Enckell  |  Publicerad 2006-10-02 13:31  |  Lästid: 2 minuter

Bild 315367Förändringens vindar blåser i anrika, amerikanska Brooks Brothers. Märket har varit stilbildande för hela preppystilen och satt standarden för hur en student vid Ivy Leagueskolorna skall vara klädd. Med kända kunder som John F Kennedy, Abraham Lincoln och Clark Gable har Brooks Brothers blivit en av de största symbolerna för amerikanskt mode.

Nu vill företaget, med VD:n Claudio Del Vecchio i spetsen, förnya sitt designspråk. Till sin hjälp kommer företaget att använda sig av utomstående designers, som varje säsong får skapa en helt egen kollektion, vilken kommer att marknadsföras under Brooks Brothers namn. Först ut är Thom Browne som skall skapa en kollektion bestående av femtio plagg tills nästa höst. Browne, som huserar i New York, har snabbt gjort sig ett namn som en av de viktigaste modeskaparna i USA.
– Thom Brownes briljanta öga, hans förmåga att förutse marknaden och erbjuda en unik stil kommer att ge nya dimensioner till Brooks Brothers, menar Del Vecchio.

Claudio Del Vecchio har stora mål med Brooks Brothers och vill etablera märket utanför USA:s gränser. Ett av de största målen är Storbritannien. Nyligen öppnade de en butik på Regent Street i London och målet är att öppna butiker runt om hela landet. Detta är dock inte första gången som Brooks Brothers försöker slå sig in på den brittiska marknaden. Ironiskt nog sålde den tidigare ägaren Mark & Spencer företaget till Del Vecchio efter att ha misslyckat att etablera sig på den brittiska marknaden.

Del Vecchio ser dock väldigt positivt på den nya etableringen:
– Det har tagit 188 år och en galen italienare för att få Brooks Brothers till London, men nu när vi väl är här är vi här för att stanna oavsett vad någon annan säger, säger Del Vecchio till The Sunday Times.

Dela på Facebook
Tweeta