TBD Eyewear – En spännande nykomling på svenska marknaden

I takt med att dagarna blir soligare och sommaren närmar sig är det hög tid att se över behovet av solglasögon. Idag är det dags att introducera ett nytt varumärke på svenska marknaden. Det är TBD Eyewear som från och med denna vår kommer vara tillgängliga i tre svenska butiker. Vi har fått titta närmare på vårens kollektion från varumärket.

En del av er känner säkert redan till TBD Eyewear sen innan. Varumärket är grundades av stilpersonligheten Fabio Attanasio (mest känd från bloggen The Bespoke Dudes) och hans kollega Andrea Viganò.
Ambitionen var att lyfta fram det hantverk som finns i italienska regionen Cadore när det kommer till glasögon och samtidigt möta de krav som de mest kräsna kunderna världen över kunde ha på ett par kvalitetsbågar.

Det är lätt att vid första anblicken tro att detta är en medioker produkt som en stark personlighet sätter sitt namn på i kommersiellt syfte men det är verkligen inte fallet. Självklart har Fabio Attanasios namn säkert betytt enormt mycket för uppmärksamheten varumärket fått men tittar man på kvaliteten bakom produkten rör det sig fortfarande om riktigt bra solglasögon till ett i min mening rimligt pris.


Alla modeller är handskurna i acetat från Mazzucchelli. Linserna är även de producerade i Italien och man har valt att använda fyra skruvar snarare än två som är standard för att fixera båge och skalmar. Det är en relativt liten detalj men skall bidra till att ge en gedigen och mer solid konstruktion vilket billigare glasögon lätt kan sakna.

Kollektionen och modellerna är inspirerade från den skräddarsydda klädindustrin där man hittar ursprunget till namn som Cran (vinkeln där slag möter krage på kavaj), Lapel (kavajslag), Pleat (plisséring) och Canvas (mellanlägg).
Vi tittade närmare på några versioner av dessa fyra modeller som kollektionen i nuläget är uppbyggd av.
En klassisk båge med lite mindre storlek som känns väldigt elegant och passar perfekt till både dressad och mer avslappnad klädsel.




En modell som är näst intill identisk med Cran men något bredare. Kommer i en borstad unik finish på bågarna.

Det senaste tillskottet i utbudet med rak topp på bågarna och en lite mer avvikande form. Bärs något större än Cran.


Den modellen företaget kanske är mest förknippade med som inkluderar clip-ons. Perfekt för de med brytningsfel då modellen även utan clip-ons är fin även som optiska glasögon.



TBD Eyewear kommer inom kort vara tillgängliga hos Gabucci, Ströms Man & Woman samt Engelska Herr.
Prisnivån ligger på 1 999 kr för modellen Pleat, 1 649 kr för Canvas och 1 499 kr för Cran och Lapel.
