Tester ur postskörden
Då och då droppar det ner paket och försändelser på Manoloredaktionen. Det är en ganska bred skara produkter som marknaden tror att just Manolos läsare skulle ha intresse av. För somliga produkter är logiken lätt att förstå, för andra får man fundera längre, men testas gör det ändå hej vilt.
Ultra Shave
UltraShave är ytterligare en i raden av fantastiska rakkrämer. Förpackningen ståtar med frasen ”The ultimate shaving cream”. Krämen är lagom fet och doftar lätt syntetisk citrus. Den har en klart mjukgörande effekt, vilket gör att behovet av fuktgörande kräm mindre efter rakningen. Just torrheten efter rakning kan annars vara ett problem, men UltraShave löser detta bra.
Även om förpackningen är något överdriven i sin framtoning är det här en bra produkt och den får stå kvar i badrumsskåpet tills nästa prov pockar på uppmärksamhet.
Carmex Lip Balm
Carmex är en klassisk produkt som funnits på marknaden sedan 30-talet, vilket den charmiga förpackningen siar om. Sommaren är kanske inte rätt årstid att testa en mjukgörande produkt för läpparna, men de gånger jag testat produkten har det varit en angenäm upplevelse. Doften ger ett förtroendeingivande intryck, då den för tankarna till gammalt apotek. Krämen sticker en aning i läpparna och lämnar en med känslan av en viss putande effekt. En tub kostar omkring 70 kronor.
Love Support
Vissa produkter är roligare än andra att planera tester av. Love Support är en sådan produkt, även om vi aldrig riktigt kom fram till någon vetenskapligt godtycklig metod. Love Support är dock en välmenande produkt och sådana uppmuntrar vi gärna. Under devisen ”Gör en god gärning. Skaffa ett ligg.” säljer RFSU kondomer där en del av priset går direkt till arbetet mot HIV-smittan spridning i Zambia. 30 stycken kostar 175 kronor på i RFSUs webbshop och då går 15 kronor direkt vidare till angelägenheter.