Tre lysande idéer

 |  Publicerad 2006-03-15 11:15  |  Lästid: 2 minuter

Bild 315078För er som inte tycker våren kan komma fort nog kan följande tre accessoarer kanske vara något för framtiden. Existerar gör de nämligen inte ännu på annat sätt än som idé, men kanske ger de ändå ett hum om vad som väntar.

Sweet November Umbrella
Det tenderar att vara ganska dåligt med stjärnor att titta på under en regnig kvällspromenad. Tyska Tisch5 har tagit fram ett alternativt sätt att lysa upp tillvaron. Regnvattnet som rinner av paraplyet lyses upp av dioder som sitter runt kanten på paraplyet och skapar mysig regnstämning.

Förvisso känns det lite ”hej-kom-och-råna-mig”, men inte kan vi låta ljusskygga tjuvar förstöra en blöt kvällspromenad.

Brightwalk
Bild 315079Belysning behöver man ju som bekant mest på kvällen och natten. För de som tränar flitigt och inte låter mörka kvällar och nätter stå i vägen för hälsan kanske träningsskon Brightwalk kan vara något.

Tekniken utnyttjar kraften som uppstår när du sätter foten i marken till att lysa upp en yta på hälen och en på tån av skon, som i sin tur lyser upp marken runt löparen.

(Via Prylfeber)

Rakspegel till duschen
Bild 315080Sist ut är den enda produkt som faktiskt finns tillgänglig att köpa i dagsläget, om än utanför landets gränser. För $60, motsvarande 460 svenska kronor får du en spegel till duschen, givetvis upplyst. ”Hmm…460 kronor för en spegel”, tänker du säkert nu. Finessen är att spegelglaset inte immar, så du har full insyn under hela duschproceduren och kan raka dig under de positiva förhållanden som endast en varm dusch kan erbjuda.

För den som tycker att 460:- plus frakt är på tok för lite att lägga på en sådan här finess finns även en lyxvariant för $100 (närmare 770:-) som, förutom det vanliga spegelglaset på ena sidan, även har ett som förstorar tre gånger på den andra sidan.

En av våra läsare som dristat sig att köpa först nämnda spegel rapporterar att inköpet var långt ifrån prisvärt. Idén är dock strålande, så vi hoppas på en billigare variant i svenska butiker inom kort. Kanske finns det redan?

Dela på Facebook
Tweeta