Våren 2015 från Berg & Berg

Våra norska grannar i väst är inget stort land inom herrmode. Man har jätten Dressmann med fokus på plagg för den breda massan och senare år har nya aktörer som Cavour dykt upp med en ambition att höja både kvalitet och stil på den norska garderoben. Ett företag som gjort detta med bravur sen 2009 är accessoarföretaget Berg & Berg.

Andreas Weinås  |  Publicerad 2015-03-03 10:26  |  Lästid: 3 minuter
Våren 2015 från Berg & Berg

Man har sedan starten lyckats med den inte alltid så lätta balansen mellan modernt och traditionellt. Slipsar faller under kategorin klassiskt mode och behöver ofta vara sobra och respektabla i alla situationer som involverar en kostym. Samtidigt ser vi en tid i samhället där slipsens existensberättigande ifrågasätts av exempelvis bankchefer som vill gå så långt som att förbjuda ”strypsnaran” på arbetsplatsen. Självklart tycker vi det är helt fel väg att gå då slipsen för oss är raka motsatsen till en strypsnara. Den är precis som bröstnäsduken ett av de mest smakfulla sätt man med små medel kan uttrycka sin personlighet i en annars formell klädsel. Om något positivt kommit ur detta är det att slipsföretagen inte längre uteslutande satsar på formellt och korrekt utan nya ledigare sätt att föryngra och till viss del avdramatisera slipsen. 

De senaste säsongerna har vi sett en enorm utveckling på detta område. Slipsar i lekfulla mönster som tidigare endast Hermès ansågs komma undan med, slipsar i lediga material och strukturer som linne eller shantung och inte minst handrullade, ofodrade avslut. 

Det sistnämnda kan tyckas vara en petitess i sammahanget men för oss gör det otroligt mycket för helhetskänslan. En handsydd rullad kant, det luftigare avslutet i kombination med ett ledigare materialval gör helt plötsligt att slipsen känns fullt bärbar till en stickad kofta, okonstruerad kavaj eller ett par jeans. 

Samtidigt förlorar man inte lika mycket av den formella känslan som hos virkade slipsar, något som kan göra dessa svårburna till exempelvis kostym.

Berg & Berg fortsätter att satsa stenhårt på just handrullade avslut i såväl 6-fold som 3-foldsutförande. Kollektionen växer sig större för varje år och man behåller de klassiska enfärgade sidenslipsarna men adderar även ljusa vårtoner, härliga mönster och handtryckt Maddersilke. Utan att gå in på hur företagets slipsar står sig mot andra aktörer tycker vi att det är minst sagt imponerande att man lyckas hålla en så bra prisbild på under 800kr för en handrullad 6-fold. 

Utöver slipsar och näsdukar lanserar man för första gången underkläder i form av boxershorts och klassisk pyjamas på sajten. 

 

Våren 2015 från Berg & Berg
Handtryckta silkeskvaliteter i småmönstrat utförande.
Våren 2015 från Berg & Berg
Samma slipskvalitet med en handrullad 6-foldkonstruktion till ett pris på ”bara” 750 kr.
Våren 2015 från Berg & Berg
Glencheckrutig slips med ljusare toner av beige och brunt. Perfekt till en ljusare sommarkavaj.
Våren 2015 från Berg & Berg
Handrullade grenadineslipsar i ”Garza Fina” dvs en slätare mer tätvävd kvalitet.
Våren 2015 från Berg & Berg
Fina bröstnäsdukar i silke.
Våren 2015 från Berg & Berg
Våren 2015 från Berg & Berg
Scarfs med stort fokus på luftiga linnekvaliteter.
Våren 2015 från Berg & Berg
Boxershorts i bomull och flera nyanser.
Våren 2015 från Berg & Berg
Klassisk pyjamasmodell i fin bomull.
Våren 2015 från Berg & Berg
Berg & Berg har i flera år erbjudit fina stickade produkter och i vår ser vi lätta härliga rundnackade tröjor i kashmir/bomullsblandning för runt tusenlappen.
Dela på Facebook
Tweeta