Våren 2015 från Oscar Jacobson

Idag tittar vi närmare på vårens kollektion från en av våra starkaste svenska aktörer. Oscar Jacobson har på tio år gått från gubbigt boxiga klubbkavajer till välsittande och välsydd konfektion i italienska kvalitetstyger. Vi skulle vilja gå så långt som att säga att våren 2015 är enligt oss företagets starkaste någonsin.

Kampanjen från Oscar Jacobson är precis som höstkollektionen 2014 plåtad och stylad av Kalle Gustafsson och Lalle Johnson vilket gör att plaggen verkligen kommer till sin rätt. Modellen Aiden Shaw har dock fått stå tillbaka den här gången till förmån för Werner Schreyer: en av världens främsta manliga modeller de senaste 20 åren.
Om vi tittar närmare på själva kollektionen så tar den vid där hösten slutade på ett naturligt sätt. Den är döpt till ”The Roaring Twenties” och har tagit sin inspiration i 20-talets glamour. Slagen fortsätter breddas på såväl de enkla- som dubbelknäppta kavajerna vilket är något vi verkligen gillar.
Tygvalen består av såväl ull som ren kashmir i ljus beige, småmönstrade tygval och benvita inslag i byxor och tröjor. Värstingkostymerna i tunn sommarkashmir med ett pris på strax över 15 000 kronor kanske inte springer ut ur butikerna men visar ändå att företaget har en fortsatt ambition att höja standarden. Även de mer rimligt prissatta kavajerna består av fina ullkvaliteter från bl a Vitale Barberis Canonico och Loro Piana.
Oscar Jacobson seglar upp som vår personliga favorit bland de svenska konfektionsspecialisterna för våren 2015.










