Våren 2016 från Cifonelli

En allt vanligare företeelse är att klassiska skrädderier börjat erbjuda en egen konfektionslinje. Vi har sett exempel på detta tidigare här på Manolo i form av Huntsman, Thom Sweeney och Rubinacci. Idag har vi valt att titta närmare på franska skrädderiet Cifonelli som sen ett par säsonger tillbaka erbjuder en egen RTW-kollektion.

Vid första tanke är det lätt att känna en viss skepticism för den här utvecklingen då man ofta associerar ett skrädderi med den personliga upplevelsen av att få något producerat efter just dig själv snarare än i färdiga plagg.
Samtidigt får man inte glömma att det finns ett väldigt starkt varumärke i dessa skräddarhus och inte sällan en husstil som många män efterfrågar.
Om man därtill inte har den ekonomiska möjligheten eller tid att beställa t ex Cifonelli Bespoke (som startar på strax över 5 000€) så erbjuder en konfektionslinje av hög kvalitet något kunden kan få med sig direkt, till ett lägre pris och som med mindre ändringar fortfarande kan ge en utmärkt passform.
Dessa konfektionslinjer är i regel sydda av hög hantverksmässig kvalitet med full kanvas-konstruktion och flera handsydda detaljer men har av naturlig anledning inte anpassats efter en unik bärare.
Det är ett sätt för dessa skrädderier att konkurrerar med företag som Tom Ford, Ralph Lauren Purple Label, Kiton och Cesare Attolini som alla erbjuder konfektion i den absoluta premiumklassen.
Om man tittar närmare på just Cifonellis vårkollektion för 2016 så ser vi flera tydliga tendenser.
Inspirationen kommer från den franska rivieran hav, himmel, sand och sten och har inslag av grönt, azurblått som varieras med matta toner i sand och grått.
Creative Director för kollektionen är John Vizzone och han har försökt att kombinera skrädderiets klassiska franska silhuett med den markerade cigarraxeln och en modern och kontemporär stil.










